HK Dynamax oil Nitra - HC Košice

44.kolo hokejovej Slovnaft extraligy
23.január 2007, ut.

Konečný výsledok 4:5psn (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 5.S.Saliji (Kmeč, Raček), 25.Štefanka (Kmeč, Vozdecký), 52.Kmeč (Suur), 56.S.Saliji (Raček, Ablad) - 19.Droppa (Špilár, Jendek), 36.M.Šterbák (Špilár, Bartoš), 48.Špilár (Kontšek), 49.Dravecký (Kmiť, Gron), rozhodujúci samostatný nájazd: Faith
Vylúčení: 7:8 na 2 min., navyše: Kolník 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0; rozhodovali: Lokšík - Rohoň, Vojtek, 5500 divákov

Zostavy:
Nitra: Arturs Irbe - Juraj Liška, Marek Topoli, Milan Bališ, Dimitrij Suur, Tobias Ablad - Ľubomír Kolník, Jozef Mihálik, Viliam Čacho - Martin Vozdecký, Miroslav Štefanka, Andrej Kmeč - Samir Saliji, Ivan Raček, Garip Saliji - Marek Slovák, Slavomír Pavličko, Martin Domian
Košice: Miroslav Lipovský - Milan Varga, Jaroslav Špelda, Ivan Droppa, Rudolf Jendek, Marcel Šterbák, Miroslav Javín - Marcel Šimurda, Ján Lipiansky, Roman Kontšek - Stanislav Gron, Jaroslav Kmiť, Vladimír Dravecký - Gabriel Špilár, Juraj Faith, Peter Bartoš - Kristián Kováč, Ján Pleva, Richard Jenčík

Keďže šlo o šláger kola a navyše predstavenie novej akvizície nitrianskeho klubu, ktorou bola legenda svetového hokeja, lotyšský reprezentant a bývalý dlhoročný brankár NHL Arturs Irbe, iné lístky ako na státie som nezohnal. K zimnému štadiónu za nie práve najpriaznivejšieho počasia prichádzam okolo 16:45 hodín, stretávam sa s Tomášom Radeckým a nato sa presúvame dovnútra, v predstihu si obsadiť fleky. Tribúna pre hostí je najprv poloprázdna, no do Rudolfovho príchodu z Trnavy sa do posledného miesta zaplnila.
Úvodné vhadzovanie o 17:30 hodín zahájilo zápas. Naši sa akosi nevedeli chytiť, preto už v 5.minúte domáce tribúny rozjasal prvým gólom S.Saliji – líder tabuľky prehrával. Prvá tutovka oceliarov prišla až v 12.minúte, keď sa pred Irbeho bránkou objavil s pukom Lipiansky, no gól nakoniec nepadol. Náprava prišla z hokejky Ivana Droppu, a to strelou z pravého kruhu počas presilovky štyroch na troch, no domáci sa do vedenia vrátili už šesť minút nato, kedy Kmeč urobil oblúk okolo košickej bránky a po jeho strele tečoval kapitán HK Štefanka. Hra sa potom kúskovala nezmyselnými faulmi a následnými vylúčeniami, pričom niektoré z nich boli podľa Nitránčanov mierené zámerne na ich oslabenie. Za hlavného rozhodcu Lokšíka sme si od okolo stojacich vypočuli spŕšku nadávok, pokrikov a urážlivých gest. Navyše, ako to už na takýchto „dedinských“ štadiónoch býva, stojaci diváci zahádzali ľad vecami, ktoré naň rozhodne nepatria.
Košický obranca Šterbák v 36.minúte využil ďalšiu presilovku a po ňom v 48.minúte aj skvelý korčuliar Špilár. Krátko nato Dravecký po ľade medzi Irbeho betóny zvýšil na rozdiel dvoch gólov. V týchto okamihoch som si aj ja trocha zavrieskal: „Hácééé Košicééé…,“ inak naše dva hlasy na početnú prevahu tvrdého jadra fans Nitry a značný počet „sedlákov“, ktorí na hokeji boli naposledy evidentne ešte za komunistov, nestačili.
Brankár HC Miro Lipovský bol niekoľkokrát častovaný prezývkou „sito deravé“, hoci ten slabšie chytajúci bol práve čerstvý miláčik domácich tribún, Lotyš Irbe. Karta sa však obrátila – akoby sa boli naši uspokojili, v 52.minúte pustili útočníka Kmeča k prudkej strele do horného rohu košickej svätyne a o štyri minúty potom pri presilovke (myslím, že za Košice sedel Lipiansky) pridal druhý gól Samir Saliji. Do tejto chvíle som bol viac-menej v pohode, no vyrovnali a tak sme sa začali báť o výsledok, veď minule vonku sme prehrali.
Do konca tretej tretiny sa napokon nerozhodlo. V predĺžení som ten nával adrenalínu len tak-tak zvládal, keď mal šancu pred brankárom Nitry opäť Lipiansky a vzápätí aj pri domácom nebezpečnom protiútoku. Strašne som už cítil kríže a kolená, hovoril si, kedy už ten zápas skončí, trebárz aj nech prehráme, len poďme domov.
Nemám veľmi rád samostatné nájazdy, no tentoraz Košičanom vyšli (v poslednom kole proti Skalici práve takto pohoreli) – hráči Nitry Lipovského neprekonali, pričom za nás dobre mierili Faith a Kmiť. Na záver sme si ešte trocha zakričali na slávu HC Košice a z Nitra arény odchádzali ako jediní spokojní fanúšikovia - aj keď sme zobrali len dva body, posilnili sme si prvé miesto a pomohli v boji o stredné priečky tabuľky Popradu.
Ešte jedna poznámka, v zostave Košíc chýbal elitný útočník Lažo, čo sme si však všimli až po odohraní zápasu. Príčinou bolo jeho vylúčenie z klubu(!) pre časté tresty, pričom bezprostredným dôvodm bol fyzický konflikt so spoluhráčom Plevom počas tréningu.

Hlasy:
Ivan Dornič (tréner Nitry): „Náš výkon bol z posledných piatich stretnutí najlepší, no napriek tomu sme prehrali. Košice sú veľmi silné mužstvo a je jasné, že mieria na titul. U nás šarapatí viróza, máme niekoľko hráčov chorých. Napriek tomu ďakujem chlapcom za dobrý výkon a vedeniu za získanie posily v podobe brankára Irbeho. Verím, že po ďalšej príprave sa bude jeho výkon zlepšovať.“
Ján Šterbák (tréner Košíc): „Diváci videli veľmi pekné dramatické stretnutie a veľa gólov. Za stavu 4:2 sme mali k víťazstvu veľmi blízko, no po vylúčeniach sme inkasovali. Napokon sme boli radi, že sme zvíťazili na samostatné nájazdy, pretože Nitra hrala veľmi dobre.“

Tréneri o Irbem
Nitra, 29.januára 2007 - Keď sme sa po zápase pýtali trénera Košíc Jána Šterbáka, s akou taktikou vyrukoval jeho tím proti Irbemu, vôbec neskrýval úspešný recept. „Čakali sme, že Irbe bude chytať rutinovane, s perfektným vykrývaním zóny v bránkovisku. Dlhá prestávka a tréningový výpadok sa ale na jeho výkone museli prejaviť, snažili sme sa preto o rýchle reakcie. Som však presvedčený, že jeho výkonnosť bude len stúpať.“ So Šterbákovými slovami súhlasil aj tréner Nitry Ivan Dornič. „Vedeniu klubu môžem za angažovanie Irbeho len poďakovať, Arturs určite nesklamal.“

Tomko: Irbe ma ničím mimoriadnym neočaril
Košice, 24.januára 2007 - Stretnutie 44. kola hokejovej extraligy medzi Nitrou a Košicami pútalo veľkú pozornosť. V domácom tíme mal totiž premiéru Lotyšský brankár Arturs Irbe. Gólman so skúsenosťami zo zámorskej NHL však pre oceliarov nebol postrachom. Koniec koncov svedčí o tom aj záverečný rezultát. Košičania vyhrali pod Zoborom 5:4 po samostatných nájazdoch, keď góly postupne strieľali Droppa, Šterbák, Špilár, Dravecký a rozhodujúci samostatný nájazd premenil Faith.
Východniari mali na dosah tri body. Domov si viezli dva, no pokojne mohli vyhrať aj v normálnom hracom čase. Domáci síce viedli 2:1, ale oceliari troma gólmi zápas otočili. „Samozrejme, trochu mrzí, že sme to do víťazného konca nedotiahli už po šesťdesiatich minútach, ale tie dva góly dala Nitra v závere pri presilovkách. Pri treťom mal asi Lipovský pri strele spoza hráča zakrytý výhľad, bol to taký poťagól. Domáci hrali dobre, hnaní zaplnenými tribúnami si vynútili predĺženie,“ poznamenal asistent trénera HC Košice Anton Tomko. V domácej svätyni pútal pozornosť Irbe. Bude v našej extralige brankárskym klenotom? Lebo zdá sa, že Košičania z neho rešpekt nemali. „Vôbec nám strach nenaháňal. Chytal len prvý zápas, ťažké je preto hodnotiť. Mal dobré momenty, keď podržal svoj tím, ale dostal aj také normálne góly. Možno časom, keď sa tu udomácni bude osobnosťou, ale ja som nemal pocit, že by chytal nejako výnimočne. Pravda, zaskvel sa v predĺžení, keď zlikvidoval sólo Draveckého. Ale mňa osobne ničím mimoriadnym neočaril.“
O víťazovi rozhodovali samostatné nájazdy. V predchádzajúcom kole Košičania na domácom ľade proti Skalici v nájazdoch neuspeli. Teraz mali na hokejkách viac pokoja. Strelecky sa presadili Faith a Kmiť, Lipovský gól nedostal. „Nepovedal by som, že penalty sú len o šťastí. Je to aj o schopnosti hráča, jeho momentálnom psychickom rozpoložení. Ide o to, či pod tlakom dokáže streliť gól.“
Spod Zobora si zverenci Jána Šterbáka vezú body v tejto sezóne po prvý raz. Víťazstvo potrebovali ako soľ, zvlášť po predchádzajúcom zakopnutí so Skalicou. „Dvakrát sme v Nitre prehrali, dúfali sme, že do tretice nám to už vyjde a na chlapcoch bolo vidieť odhodlanie, verili sme si. To víťazstvo teší, veď pred nami sú dva ťažké domáce zápasy. V piatok hráme so Zvolenom a už v sobotu s Trenčínom. Obaja súperi patria do prvej štvorky, takže to vôbec nebude jednoduché,“ poznamenal Anton Tomko.