11.kolo futbalovej Gambrinus ligy - jesenná časť

Góly: 24.Kisel (penalta 11 m), 44.Kladrubský, 56.Vacek
Vylúčení: 29.Voříšek, 65.Slepička, 67.Kúdela (všetci Sparta)
Rozhodovali: P.Královec - M.Zlámal, I.Teuber
Divákov: 5824

Zostavy:
Sparta: Jaromír Blažek - Ondřej Kúdela, Petr Voříšek, Luboš Hušek, Jan Krob - Jiří Kladrubský - Marek Kulič (69.Jan Holenda), Kamil Vacek, Karol Kisel (57.Patrik Berger), Martin Zeman (86.Václav Kadlec) - Miroslav Slepička
Příbram: Martin Slavík - Marek Plašil, Martin Müller, Stanislav Nohýnek, Lukáš Pleško - Michal Klesa, Michel Fernando Costa (46.Tomáš Borek), Daniel Tarczal, Milan Mišůn (64.Petr Tomašák) - Daniel Huňa, Danilo De Oliveira (75.Matěj Štochl)

Bez návštevy futbalového zápasu na Letnej by nebol pobyt v Prahe kompletný. Keďže na derby pražských „S“, najsledovanejší zápas českej ligy, sa mi pred troma týždňami nepodarilo dostať, zájdem na menej atraktívny duel s Příbramou. Lístok, respektíve dva voľné lístky, som zohnal od kolegu môjho spolubývajúceho, pracujúceho v RWE (sponzor Sparty). Kopa ľudí na víkend zdúchla domov a z tých známych, čo v Prahe ostali, akosi nik nemal záujem o futbal. Aby som nemal blbý pocit, že druhý lístok prepadne, do poslednej chvíle som sa snažil niekoho „splašiť“. Márne. Okolo štvrť na päť vyrážam od Koleje 17.listopadu sám.
Dobre, že na zápas som sa vydal s určitou časovou rezervou – na Vltavskej totiž nie je možné nastúpiť do električky(!), natrieskanej až po okraj dverí sparťanskými fanúšikmi, respektíve Pražanmi smerujúcimi na Letnú. Vzhľadom na interval po ďalší spoj (cca 10 minút) postupujem peši na neďaleké Štrossmayerovo námestie. Po príchode zmeškanej električky sa opakuje situácia z Vltavskej, tentoraz som ale „zalakťoval“ a pretlačil sa dnu. Na konečnej zastávke Sparta (veľavravný názov) sa zo súpravy vyvalil veľký počet tiel, hrnúcich sa následne letenskou pláňou k štadiónu. Na prvý pohľad to vyzerá ako „slušná“ návšteva, no až na tribúne zisťujem, ako sa veci majú. Z 20-tisícovej kapacity štadióna na Letnej je zaplnená tak zhruba štvrtina, do posledného miesta je plný azda iba sparťanský kotol. Fanúšikov hostí je pomenej, občas však aj oni vytiahnu nejaké to choreo.
Ak by som si mal z pražských klubov vybrať ten „svoj“, bola by to zrejme Sparta. Z historických dôvodov. „Železná Sparta“ je, dá sa povedať, najslávnejší český klub, hoci jej neprajníci často poukazujú na spriaznenosť s pohlavármi minulého režimu a výdatnu výpomoc rozhodcov. Podobnú minulosť má aj dnešný súper Sparťanov – Příbram. Kedysi jeden z najsilnejších klubov v Československu, pôsobiaci pod patronátom armády ako Dukla na pražskej Juliske, stihol po páde komunizmu nelichotivý osud – vypadnutie z ligy, pochybný majitelia a odpredaj licencie do Příbrami. Vrcholom bola zmena na hanebný názov „Marilla“. Mňa osobne fascinuje, ako si v Příbrami môžu privlastňovať všetky historické úspechy Dukly Praha, keď s ňou okrem tej kúpenej licencie nemajú nič spoločné. V súčasnosti klub účinkuje v najvyššej súťaži ako 1.FK Příbram, farebná kombinácia dresov je tmavozeleno-čierna, banícka.
Zápas sa začína o 17:00 hodín. Výkop som stihol len tak-tak. Miesto mám na rodinnej tribúne RWE, obklopujú ma teda poväčšine rodinky s malými deťmi, nad ktoré vyčnieva len dvojica nachmelencov, vykrikujúcich „Liverpool“ a podobné blbosti... pokiaľ ich nespacifikoval jeden z „ostrejšie“ pôsobiacich usporiadateľov. Výhľad na hraciu plochu nie je veru nič moc, v Nitre je človek proti tomu „in medias res“, v Košiciach sa ľudia sťažujú na ovál, pritom odtiaľ by videli ešte väčší prd. Osobne mi to však postačuje, i keď na fotenie sa to veľmi nehodí – to už ostatne poznám zo Steelky.
Prvou šancou sa Sparťania prezentovali v 8.minúte, tečovaný Krobov center si v 5-ke sklepol Kisel, lopta mu však nesadla a jeho strela gólmana Příbrami Slavíka neohrozila. Na opačnej strane napriahol Costa z dvadsiatich metrov, jeho prízemná strela však nebol presná. V 12.minúte po dlhom centri z pravej strany pálil z voleja Mišůn, zasiahol však iba Sparťana Vacka a následná Tarczalova dorážka smerovala vedľa. Sparťania sa postupne chopili iniciatívy, stroskotávali však na nepresnostiach. Rozuzlenie prišlo až v 22.minúte, kedy Zemana na hranici 16-ky hostí zrazil Plašil a rozhodca (podľa mňa nie celkom adekvátne) nariadil penaltu. Za značnej nervozity tribún si loptu na biely bod postavil Karol Kisel (bývalý hráč Lokomotívy Košice a niekoľkonásobný reprezentant SR) a strelo pri zemi s odrazom od tyčky prekonal brankára Slavíka, i keď ten smer strely vystihol. Okolo sediaci Sparťania vyskakovali zo sedačiek a výskali, ako keby práve vyhrali ligu... Krátko nato hlavný opäť domácim „pomohol“, keď Voříškovi dal iba žltú kartu za faul na unikajúceho Oliveiru.
Příbram napriek inkasovanému gólu vzdorovala. V 30.minúte sa k odrazenej lopte dostal Mišůn, z malého vápna trafil iba Kúdelu. Z následného rohového kopu sa im opäť naskytla šanca vyrovnať – Plašil nabehol k vzdialenejšej žrdi, hlavičku však umiestnil vedľa. V 42.minúte Slepička vysunul cez obranu Příbrami šprintujúceho Kúdelu, na ktorého center pred bránku si však nik zo spoluhráčov nenabehol. Dve minúty nato už domáci boli úspešnejší. Sparta zvýšila na 2:0 z rohu, po Zemanovom centri skóroval Kladrubský.
Cez prestávku som trpel. Chlad začal zaliezať pod nechty a ľudí z tribún vyháňal k bufetom na klobásky a pivko. Keby som nevytiahol „budajku“, tak mi úplne skrehnú uši. Druhý polčas je na tribúnach podstatne kľudnejší, najviac počuť vlajkonošov Sparty. Hralo sa prevažne na polovici hosťujúceho celku. Domáci majú od začiatku navrch, výsledkom je tretí gól z 56.minúty – Slepička pustil kolmicu za seba, Kisel sa prešmykol obranou Příbrami, obišiel brankára a naservíroval priamo pred bránku Vackovi, ktorý z bezprostrednej blízkosti zavesil do prázdnej brány. Z hriska potom odišiel Kisel, nahradil ho Berger, najdrahšia letná akvizícia letenského klubu. Ten dal po dlhšej pauze zavinenej zranením o sebe vedieť už v 61.minúte, keď zatiahol loptu po ľavej strane, zacentroval na Slepičku, ktorého strelu vyrazil hosťujúci Müller. Krátko nato sa v šanci opäť ocitol Slepička, bežiac sám na bránu však Slavíka neprekonal.
Tempo hry pokleslo, obe mužstvá striedali, závary pred bránkami Sparty i Příbrami boli skôr sporadické. V 80.minúte priťukol hlavou z ľavej strany Kúdela Holendovi, pri lopte však bol skôr gólman hostí. Na opačnej strane hriska napriahol Klesla zo vzdialenosti 20 metrov, strelu však Blažek bezpečne kryl. V 88.minúte ešte pohrozil spoza 16-ky Kladrubský, nepresná strela letela nad. Po dvoch minútach nadstaveného času znel Letnou skandovaný potlesk. „Rudí“ po štyroch zápasoch zaknihovali plný počet bodov, v lige navyše zvíťazili trojgólovým rozdielom prvý raz od apríla tohto roka, keď zdolali (dnes už druholigový) Most.
Návrat je opäť komplikovaný, prvá električka odchádza zo Sparty narvaná, druhý spoj na tom nie je o nič lepšie. Vystupujem na Štrosmajeráku, peší presun na Vltavskú a metrom na stanicu Holešovice. Prekvapivo 112-ka na Pelc-Tyrolku je prázdna, vlastne sa veziem jediný...

Hlasy:
Jozef Chovanec (tréner Sparty): „Nebylo to vůbec jednoduché utkání a zdaleka ne všechno vycházelo ideálně. Byl to spíše bojovný zápas, v němž hosté potvrdili pověst kvalitního mužstva. O naší výhře rozhodlo, že jsme donutili soupeře udělat chyby.“
Massimo Morales (tréner Příbrami): „Začali jsme dobře, ale abychom na Letné uspěli, museli bychom se vyvarovat chyb, což se dnes nestalo. Už zaváhání Plašila před penaltou, ale i další chyby v druhém poločase nás stály možnost porvat se o vítězství s větší nadějí. Rozhodující byl druhý gól před poločasem, pak už bylo o vítězi víceméně rozhodnuto.“

Výsledky ostatných zápasov 11.kola: SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec /2:1/, SK Kladno - FK Viktoria Žižkov /1:0/, FK Baumit Jablonec - FK Teplice /0:2/, 1.FC Brno - SK Dynamo Č.Budějovice /1:1/, FC Bohemians Praha - FC Viktoria Plzeň /0:2/, FC Tescoma Zlín - FC Baník Ostrava /2:5/, FK Mladá Boleslav - SK Slavia Praha //

Vracíme se ke kořenům, říká Jozef Chovanec
Praha, 25.októbra 2008 - Po čtyřech utkáních bez výhry si sparťanští fanoušci konečně mohli užít vítěznou euforii. V sobotním duelu 11.kola Gambrinus ligy přehráli svěřenci Jozefa Chovance Příbram jednoznačně 3:0 a v tabulce se posunuli před Liberec na třetí příčku. Sparťanský kouč měl přesto pro soupeře především slova uznání. „Příbram naplnila naše očekávaní. Hrála bojovně, ale v mezích fair play. Fotbalisté Příbrami na nás byli velmi dobře připraveni, v žádném případě to nebylo jednoduché utkání.“
Naopak na hře svých svěřenců našel letenský trenér i přes tříbrankové vítězství množství nedostatků. „Nedařila se nám kombinace ve středu pole, chtěli jsme mít více míč na kopačkách. Přesto panuje spokojenost především s přístupem. Ačkoliv všichni nezahráli podle představ, šli do utkání naplno a donutili soupeře k chybám.“
Sparťané odehráli pod Jozefem Chovancem druhé utkání, oproti duelu v Plzni již bylo znatelné zlepšení. „Byli jsme důraznější v osobních soubojích a především odvážnější. V Plzni jsme branku soupeře příliš neohrozili, dnes to bylo lepší,“ srovnal obě utkání Chovanec. „My jsme se museli soupeři vyrovnat především v bojovnosti a poté jsme prokázali fotbalovou kvalitu.“ Jako odraz od pomyslného dna však sparťanský lodivod vítězství nevnímá. „Nepřemýšlíme tak. Chceme se vrátit ke kořenům, což znamená zodpovědný fotbal a poctivý přístup.“

Sparta si zvedla sebevědomí proti Příbrami
Praha, 25.októbra 2008 - Tři branky do sítě Příbrami ukončili sérii čtyř zápasů bez vítězství Sparty. Po dnešní domácí výhře 3:0 se letenský celek vrátil v tabulce na třetí místo před Liberec. Na vedoucí Slavii, která má zápas k dobru, ztrácí Sparta čtyři body.
Týmu Sparty Praha se podařilo po více než měsíci zlomit sérii zápasů bez vítězství. Sparta bez diskuzí podala nejlepší výkon podzimu. Mladíci, na které vsadil trenér Chovanec ukázali svou dravost. Do hry se v druhém poločase navíc vrátil uzdravený kapitán Patrik Berger. Ligovou premiéru si odbyl pět měsíců po šestnáctých narozeninách Václav Kadlec. V úvodu zápasu to však na jednoznačný výsledek nevypadalo, Spartě pomohla setřást nervozitu penalta, kterou Kisel proměnil s odrazem od tyče. Gól Kladrubského do šatny pak vzal hostům definitivně šanci na dobrý výsledek. Ten na konečných 3:0 pečetil agilní Vacek.