FC Nitra - FC Spartak Trnava

32.kolo futbalovej Corgoň ligy - jarná časť
21.máj 2011, so.

Konečný výsledok 3:2 (1:1)
Góly: 41.Rák (penalta 11 m), 50.Mikuš, 56.Schulmeister - 15.Gogolák, 61.Kaščák (penalta 11 m)
Vylúčení: ŽK: 29.Harbuľák, 37.Kolmokov, 61.Zelenický, 82.Rák - 33.Kaščák, 40.Machovec, ČK: 90+ Wellington (TT) za faul
Rozhodovali: K.Horváth - D.Kubačka, M.Jankovič - P.Šuniar
Delegáti: J.Lipták, Ľ.Suchý
Divákov: 759

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Michal Áč (34.Marián Kolmokov), Ján Harbuľák, Martin Tóth, Matúš Mikuš - Ľuboš Kolár, Miloš Šimončič, Roman Sloboda (53.Róbert Škrováň), Lukáš Zelenický - Vojtěch Schulmeister (80.Andrej Ivančík), Róbert Rák
Trnava: Martin Raška - Zdenko Kaprálik, Michal Kaščák, Patrik Gross, Jaroslav Machovec (69.Candido da Silva Wellington) - Roman Procházka (67.Lukáš Kováč), Patrik Čarnota, Erik Sabo, Ján Petráš - Ľubomír Gogolák, Radoslav Ciprys

Povedali pred zápasom:
Je dostatočnou motiváciou pre vašich hráčov meno súpera?
Cyril Stachura (tréner Nitry): „Samozrejme! Trnava je značka a výzva pre všetkých v lige, v našom prípade ide navyše o rozlúčku v domácom prostredí. Chceme byť úspešní...“
Čím pozitívnym vás kabína v poslednom čase oslovila?
Peter Zelenský (tréner Trnavy): „V poslednom čase toho veľa pozitívneho nie je, som však rád, že cítim odhodlanie a nie strach. Bolo to tak pred zápasom na Slovane, aj teraz. Mužstvo chce uhájiť 4.miesto.“

Posledný rok prvej časti vysokoškolského štúdia vstúpil do záverečnej fázy. V poslednom skúškovom potrebujem v podstate splniť už iba jeden povinný predmet, regionálnu geológiu, ktorú som, aj napriek fámam, že je to jeden z najobtiažnejších predmetov bakalárskeho úseku, dal na prvý pokus a za 1. Výsledok som sa dozvedel ešte v piatok počas cesty domov. V Bratislave sa stretávam s Rudolfom, ktorý smeruje domov po týždni v škole a okrem toho sa vracia z akejsi exkurzie. Do Leopoldova prichádzame až okolo desiatej.
Nasledujúci deň trávim viac-menej ničnerobením, ako to obvykle po mojom príjazde domov býva, na cyklistiku som sa neodhodlal, pretože na poobedie sú hlásené búrky. Jedna sa stihla prehnať tesne predtým, než som s mamou podvečer vyrazil do Nitry. S Tomášom Radeckým som dohodnutý, že zájdeme na futbal, za ktorým som na štadión pod Zoborom nezavítal už niekedy od leta minulého roka. Tomáš na lige nebol snáď ešte dlhšie. Stretnúť sa máme už o štvrť na šesť, no ako po príchode zisťujem, do časového presu sa dnes rozhodne nedostaneme, o frontách pri pokladniach nemôže byť reči. Čo je dôvodom súčasného malého záujmu o futbal, je mi záhadou. Svoju rolu však iste hrá i to, že nepricestoval trnavský fanklub, v poslednom čase pravidelne vymýšľajúci nejaké „bojkoty“, a takisto nie práve najpriaznivejšie počasie s rizikom ďalších zrážok.
Nitre sa v prebiehajúcom ročníku nedarí. Aj keď už dlhšie nie je ohrozená zostupom, čelným priečkam tabuľky je dosť vzdialená a účasť v pohárovej Európe si tento rok nezopakuje. Trnava momentálne okupuje 4.priečku, znamenajúcu predkolo Európskej ligy, no v záverečných dvoch kolách ju ešte môže predstihnúť Banský Bystrica alebo Zlaté Moravce. Okrem toho jarné výkony Spartaka nie sú vôbec oslnivé a celkom sa môže stať, že aj dnes odídu hostia bez bodov. Zápas začína o 17:30 hodín, cena lístka sú 2 eurá, miesta zaujímame pod hlavnou tribúnou, kde podvečerná prehánka zmáčala nekryté miesta na sedenie. Divácka účasť je naozaj žalostná – obvodové tribúny zívajú prázdnotou, okrem protestujúceho trnavského fanklubu je riedko aj v domácom sektore, kde sa pohybuje viac usporiadateľov a ochrankárov než fanúšikov. Na hlavnej tribúne som ešte zahliadol Ivanu, ktorá zrejme dostala strach pred dažďom a utiahla sa „pod strechu“ :)
Začína sa zostra, v úplnom úvode majú viac z hry domáci, ktorí sa však ešte nedokázali priblížiť na dostrel trnavskému gólmanovi Raškovi. Nasleduje niekoľko minút rýchlych výmen, a na podmočenom trávniku prekvapivo (aspoň z pohľadu diváka :D) presných kombinácií. Po počiatočnej územnej prevahe Nitry sa osmelili hostia, ktorí prvý strelecký pokus zaznamenali z kopačky Procházku v 10.minúte. Krátko nato sa domáca obrana dopustila hrubej chyby, vracajúceho sa Áča, ktorý zrejme chcel prenechať loptu Janovi Harbuľákovi, znenazdajky obohral Ciprys a posunul loptu voľnému Gogolákovi. Jeho strelu Hroššo nestačil vystihnúť, takže v 15.minúte sa hostia ujali vedenia. V 22.minúte sa do šance opäť dostala dvojica Ciprys – Gogolák, avšak po prihrávke prvý menovaný stratil na klzkom zelenom koberci stabilitu a z akcie nebolo nič. Krátko nato vyskúšal Hroššovu pozornosť Procházka, do gólu to však malo ďaleko.
Obvyklú vravu pri dnešnej nízkej návšteve nahrádza zopár krikľúňov, nespokojných azda s každým verdiktom rozhodcu i jeho asistentov, neustále rôznymi farbistými výrazmi komentujúcich dianie na trávniku. Zlomovým momentom prvého polčasu je v 40.minúte Machovcov faul na Mikuša vnútri trnavskej šestnástky, po ktorom z bieleho bodu v bráne stojaceho Rašku prekonal domáci kanonier Rák. Moment, ktorý by stál za reč, sa potom prihodil až v 44.minúte, keď aktívny Ciprys unikol Rákovi s Tóthom, jeho sľubné zakončenie však zmaril skvelý zákrok Hrošša. Po odpískaní prvého dejstva bolo čelkom „rušno“, keď si tréner Trnavy Zelenský čosi nahlas vyjasňoval s jedným z arbitrov.
Polčas sme mali v úmysle stráviť pokecom pri pivku, no v tom nám zabránil zákaz predaja alkoholických nápojov na štadióne (nejaká novinka?), takže vzhľadom na Tomášovu nechuť popíjať nealkoholické pivo, to vzdávame. Obloha je ešte stále zatiahnutá nevábnym sivým mračnom, vzduch je nasýtený vlhkosťou, cítiť aj mierne ochladenie. Na dážď to už nevyzerá, fronta sa presunula viac na sever.
Druhý polčas svojim priebehom vcelku kopíruje ten predošlý. Hrá sa aktívne, hráči sa aj napriek zlému terénu snažia. Z publika sa síce ozývajú prejavy nespokojnosti, no musím povedať, že už som rozhodne videl zápasy horšie od tohto. Čo je pozitívne, padajú góly. Skóre druhého dejstva otvára už po piatich minútach Mikuš, keď sa po rýchlom prieniku dostal do pokutového územia Trnavy a Raškovi nedal šancu. Vyrovnať mohol už v 52.minúte Gogolák, jeho krížna strela však presvišťala ponad Hroššovu bránku. Brankár hostí opäť kapituloval v 56.minúte, po rohovom kope Nitry nedosiahol na hlavičku Schulmeistra. Z pohľadu domácich gradujúce tempo zápasu zbrzdil pokutový kop, ktorý „zariadil“ Zelenický nedovoleným atakom na Petráša vo veľkom vápne. Z 11 metrov znížil navrátilec z českej ligy Kaščák, a nezneistilo ho ani pískanie domáceho publika. S ubiehajúcimi minútami narastá nervozita na oboch stranách, za slovnú výmenu zaváňajúcu potýčkou s Ciprysom dostáva žltú kartu Rák, v závere zápasu potom nevyberane fauluje Wellington Zelenického, za čo ho rozhodca „odmenil“ červenou a len pár sekúnd pred koncom vykázal z ihriska.
Zápas hodnotím ako dobrý, nepríjemne som však prekvapený z oficiálneho údaja o počte divákov – 759. Tak málo ľudí som asi na zápase najvyššej súťaže ešte nezažil. Za zmienku ešte stojí, že v súbežne hranom zápase na Pasienkoch vyhral Slovan nad Dubnicou a kolo pred koncom si tak zaistil triumf v Corgoň lige. Po skončení stretnutia som sa ešte mal stretnúť s Janom, ktorého som mimochodom videl prvý raz hrať za A-mužstvo, a Ivanou, no dal som prednosť „jednému“ v neďalekej Vieche. Nakoniec zišlo aj z toho, mama už dorazila z nákupu a nechcel som zdržiavať.

Hlasy:
Cyril Stachura (tréner Nitry): „Bol to dobrý zápas. Začali sme dobre a som rád, že sme vyrovnali ešte pred polčasovou prestávkou. Som spokojný s výkonom mužstva a výsledok je zaslúžený.“
Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Vypracovali sme si veľa šancí na začiatku zápasu. Mrzí ma, že sme nedali druhý gól ešte v prvom polčase. Nastúpilo veľa hráčov z B-mužstva, v zápase už o nič nešlo.“

Výsledky ostatných zápasov 32.kola: FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Košice /1:0/, MŠK Žilina - FK DAC 1904 Dun.Streda /0:0/, ŠK Slovan Bratislava - MFK Dubnica n.V. /3:1/, FK Dukla B.Bystrica - 1.FC Tatran Prešov /3:2/, MFK Ružomberok - FK Senica /3:2/

Stachura zostáva
Nitra, 23.mája 2011 - Výhra nad Trnavou utvrdila majitešov nitrianskeho klubu v presvedčení, že Cyril Stachura je dobrá voľba. Kto by bol povedal, že sobotňajší súperi v tradičnom derby zviedli potichu zaujímavú bitku v kuloároch - naťahovali sa o služby Pavla Hoftycha... Český tréner mal ponuku spod Zobora aj z Trnavy, nakoniec sa v týždni upísal Spartaku.
V Nitre si ale nezúfajú, Cyril Stachura sa totiž po tom, ako bol ešte v apríli hodený do vody, neutopil. Pláva a dokonca sa štýlom. Nitrička usilovne zbiera body, pridanú hodnotu Stachura ponúkol zapracovaním mladých hráčov. Keď sme sa ho spýtali priamo, či sa teší ponuke majiteľov klubu na predĺženie spolupráce, zachoval diplomatický štýl. „Samozrejme ma teší proklamovaná spokojnosť s našou prácou, ktorá ma napĺňa, ale poznáte to, pokiaľ niečo nie je na papieri, tak to nie je,“ hovorí Stachura. Skúsili sme teda z inej strany – obzeráte sa už po posilách, do mužstva aj do realizačného tímu? „Určité predstavy samozrejme mám, všetko by sa malo vyriešiť v najbližších dňoch,“ predsa len čosi naznačil. „Keď sme prišli k mužstvu, hráčom sme povedali, že dostanú všetci šancu, aby sme si urobili objektívny obraz o každom jednom. Čo sme povedali, platilo,“ vrátil sa tréner Nitry k prvým dňom v kabíne „áčka“. Hoci vtedy nevedel, do čoho ide, dnes je jej rešpektovaným šéfom.

Víťazná domáca rozlúčka v emotívnom zápase
Nitra, 22.mája 2011 - Necelá tisícka divákov sa na zápase s Trnavou nenudila, siedme miesto stále na dosah. Takú komornú atmosféru zápas Nitry s Trnavou už dávno nemal. Západoslovenské derby neprilákalo na štadión ani tisíc divákov. Podľa oficiálneho záznamu ich bolo presne 759. Tí čo prišli však určite neľutovali. Posledný domáci zápas A-mužstva v aktuálnej sezóne splnil náročnejšie kritériá. Nechýbali góly, jedenástky, gólový zvrat či nervozita. Lepšie začal Spartak, ktorý sa po veľkej chybe nitrianskych stopérov dostal do vedenia. Remízový stav zariadil v 40.minúte Róbert Rák, keď sa po faule na Matúša Mikuša nemýlil z pokutového kopu. Rovnaká dvojica neskôr zariadila aj druhý nitriansky gól. Mikuš ním prvýkrát v zápase posielal Nitru do vedenia. „S Robom Rákom sme ušli do brejku. Posunul mi loptu, šiel som s ňou bližšie k bránke. Vedel som, že budem strieľať. Vybral som si bližšiu žrď a som rád, že to tam padlo,“ tešil sa po zápase šťastný strelec. Zakrátko na to mohol nitriansky mladík pridať aj tretí gól FC, no ďalšiu situáciu riešil urýchlene. V konečnom účtovaní ho to príliš mrzieť nemuselo, body aj tak zostali doma. „Hral sa útočný futbal z oboch strán. Šance mali obe mužstvá a my sme samozrejme radi za tri body,“ povedal.
Krátko pred zápasom sa zdalo, že mužstvá doplatia na vrtochy počasia. Počas dňa v Nitre svietilo slnko, no približne hodinu pred zápasom bol trávnik zmáčaný vytrvalým dažďom. Očakávaný boj v blate sa však nekonal, keďže v ďalšom priebehu už svietilo slnko a na väčšine plochy bol trávnik v podstate bezchybný. „Priznávam, skôr sme sa obávali toho, že bude až príliš suchý. Ale keď potom spŕchlo, bolo to priam ideálne,“ dodal Mikuš v rámci hesla koniec dobrý – všetko dobré. V druhom polčase zaujal nielen dokonalý gólový zvrat domácich, ale aj nervozita, ktorá sa prejavila niekoľkými žltými kartami. V samom závere na ňu takmer doplatil Lukáš Zelenický, ktorého Wellington poslal k trávniku nevyberaným spôsobom a právom dostal červenú kartu. Nitranom padli tri body zo zápasu s Trnavou vhod. Dovtedy prehrali niekoľko domácich zápasov v rade a tak bola víťazná rozlúčka s domácimi divákmi nutnosťou. A podarila sa.
V najbližšom kole sa zverenci Cyrila Stachuru v Prešove. „Stále je o čo hrať. Chceme mať na konci sezóny čo najlepšiu pozíciu a dúfam, že v dobrej forme odštartujeme aj ďalšiu sezónu. Aj preto by som bol rád, keby sme získali nejaké body aj v najbližšom zápase,“ dodal Mikuš.