25.kolo futbalovej Corgoň ligy - jarná časť

Vylúčení: 76.Semeník - 20.Kožuch, 55.Doležaj, 83.Bernáth; rozhodovali: Hriňák - Kubica, Likavský, 6890 divákov

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Marek Kostoláni, Martin Tóth, Tomáš Janíček, Marián Ďatko - Peter Grajciar, Jan Gruber, Karol Karlík, Ján Štajer (80.Martin Babic), Roman Sloboda (65.Michal Farkaš) - Róbert Semeník (80.Irakli Liluašvili)
Trnava: Ladislav Rybánsky - Vladimír Pončák, Vladimír Kožuch, Peter Doležaj, Peter Jakubička - Peter Ďuriš, Kamil Kopúnek, Miroslav Barčík (83.Borivoje Filipović), Rastislav Michalík (55.Martin Guldan), Martin Hruška (71.Lukáš Vaculík) - Ľubomír Bernáth

Povedali pred zápasom:
Považujete zápas s tabuľkovým susedom za jeden z najdôležitejších, ak si chcete udržať tretiu priečku?
Pavel Hapal (tréner Nitry): „Určite prikladáme zápasu mimoriadnu pozornosť, veď sme v tabuľke plece pri pleci a víťazstvo bude mať svoju váhu. Ale nehovoríme, že je to zápas roku.“
V Slovenskom pohári ste zaskočili súpera zaradením Kožucha do stopérskej dvojice. Čím sa hotujete prekvapiť teraz?
Josef Mazura (tréner Trnavy): „K dispozícii už sú viacerí hráči, s ktorými sme nemohli počítať v Košiciach. Nemusíme experimentovať, takže zostava sa bude viac podobať normálu.“

Spartak Trnava. Po bratislavskom Slovane, ktorý som mal možnosť si nedávno v Nitre taktiež odsledovať, druhý najslávnejší slovenský klub. Zo začiatku aktuálnej sezóny, priznám sa, som mu fandil, keďže doposiaľ nezískal slovenský titul a zaslúžil by si ho oveľa viac ako Petržalka či Žilina. Napomohli tomu aj biedne výkony „našich“ Košíc, ktoré v úvode ročníka neboli schopné zvíťaziť nad Sencom či Dubnicou, ba prehrali s nováčikom zo Zlatých Moraviec, a práve od Trnavy dostali nakladačku 5:1. Takéto výsledky by odradili aj najväčšieho optimistu. Postupne sa však súťaž vyrovnala, na špicu sa prekvapivo prebojovala Nitra, výkony Trnavy nabrali skôr klesajúcu tendenciu. Práve jedno z prvých jesenných kôl (i keď sa hralo v čase vrcholiaceho leta) zohrali títo dvaja odvekí rivali na pôde štadióna pod Zoborom. Prenos dávali v televízii, sledoval som ho v Košiciach a dosť ma mrzelo, že som sa nemohol zúčastniť naživo. Druhýkrát som si to už nechcel nechať ujsť.
Posledné dva zápasy zahrala Nitra katastrofálne, doma s Banskou Bystricou ešte po šťastnom góle vyhrala, no na naivnú hru a nedisciplinovanosť doplatila prehrou v predposlednom Senci. Trnava mala pomerne „perný“ týždeň, okrem domáceho stretnutia s Košicami (2:0) cestovala do metropoly východu zohrať prvý zápas semifinále Slovenského pohára, ktorý sa skončil bezgólovou remízou. Za zmienku však stojí kapitálne zakopnutie „červeno-čírnych“ v Ružomberku (0:4) spred dvoch týždňov. Viac ako predzápasové prognózy však pútali (už tradične) fanúšikovia Trnavy. Do Nitry sa nejaký oficiálne organizovaný výjazd nekonal, no keďže obe mestá sú od seba vzdialené približne len 40 kilometrov, čo celému stretnutiu navyše dodáva náboj regionálnej rivality, dá sa čakať zo strany hostí riadny nával. Polícia dostane zabrať.
Lístky som kúpil deň dopredu, no jeden sa napokon zvýšil, kolega Radecký napokon nešiel, chytila ho viróza. Do Nitry nás doviezol otec, vysadil nás ešte na štvorprúdovke neďaleko sútoku rieky Nitry s Dobrotkou, kde mali hostia zriadené provizórne parkovisko. To zaberalo plochu medzi nábrežím a cvičákom a aj časť priľahlého mestského obchvatu. Na druhú stranu rieky prechádzame lávkou, všade naokolo sú muži v uniformách – od bežných policajtov po ťažkoodencov s vodným delom, ktorých priamo na štadióne dopĺňa množstvo „usporiadateľov“ a strážne psy. Pri pokladniach nie je nával, čo znamená, že prichádzame pomerne neskoro. Tribúny, či už krytá alebo nekrytá časť hlavnej, sú plné, dosť divákov sa zoskupilo v oblúku za bránkou Nitry (vedľa sektora domácich ultras), nejaké voľné miesta ostali na opačnej strane hriska za striedačkami. Ideme teda tam.
Úvodnú rozohrávku Štajera so Semeníkom sme našťastie stihli. Už od začiatku zápasu sa hral rýchly futbal. Iniciatívy sa v úvode chopili hostia, Nitrania však niekoľkokrát kontrovali, no obrana Spartaka ich nepustila do vážnejšej príležitosti. Na druhej strane si štvorica domácich obrancov poradila s prenikajúcim Bernáthom, v 12.minúte potom po Barčíkovom rohu zblokovala zakončenie Doležaja. Útočné akcie Trnavy sme videli len dosť kuso, nakoľko nám vo výhľade bránila nitrianska striedačka. Na svätyňu Trnavčanov, ktorí dnes nastúpili v bielych dresoch, sme však videli veľmi dobre. V 20.minúte sa priameho kopu chopil Štajer, no jeho strela sa odrazila od múra a brankárovi hostí Rybánskemu vážnejšie problémy nenarobila. V 23.minúte poslal loptu na trnavskú bránku domáci Gruber. Na opačnej strane kontroval Barčík strelou z diaľky, krátko po ňom sa v pokutovom území Nitry pokúšal presadiť Jakubička, no jeho strele chýbal dôraz. V 34.minúte Semeník prudko vystrelil spoza šestnástky, Rybánsky s námahou vyrážal na roh. Šesť minút nato opäť kanonier Semeník z priameho kopu ohrozil trnavského brankára, keď prestrelil múr, dobiehajúci Janíček však nestihol zakončiť. Môžeme konštatovať, že miernu prevahu malo v prvom polčase, po ktorom sa veľký počet divákov presúva k bufetom, mužstvo Nitry.
Cez prestávku som chvíľu pokecal s Robom Hauserom, stálym návštevníkom domácich zápasov FC Nitra, nato sa presúvame do spodnej (nekrytej) časti hlavnej tribúny. Druhý polčas bol opäť v réžii Nitry, ktorá si vypracovala viac šancí ako súper, no gól nepadal. Zásluhu mal na tom najmä gólman „bílich andelov“ Rybánsky. V útoku bola Trnava jalová. V 51.minúte hlavičkoval Gruber do nekrytej ľavej strany bránky, no Rybánsky v poslednej chvíli vyrazil na roh. Trnavu hnal veľký počet vlastných fanúšikov, koncentrovaných v sektore hostí za Hroššovou bránkou, doplnených o ďalších Trnavčanov v hľadisku hlavnej tribúny, no domáci diváci sa tiež snažili v povzbudzovaní nezaostávať. V 58.minúte už ľudia v hľadisku vstávali a chystali sa zakričať „gól“, avšak Gruberova tečovaná lopta po Štajerovom priamom kope len tesne minula pravý horný roh bránky hostí. Po necelej desaťminútovke boli Nitrania opäť blízko ku gólu – po Kostolániho rohu poslal krížnu strelu k pravej tyčke Gruber (nešťastník stretnutia), brankár Spartaka Rybánsky čaroval. V 75.minúte sa do brejku dostal Semeník, v strete s Kožuchom prifilmoval pád v snahe získať pokutový kop, začo videl žltú kartu.
V závere prišli na rad taktické striedania na oboch stranách. Rozhodca nadstavil tri minúty k riadnemu hraciemu času, no žiadne príležitosti na otvorenie skóre sa už nenaskytli a stretnutie sa teda skončilo bezgólovou remízou. Nebola to však spravodlivá deľba bodov, Nitra podľa mňa odohrala najlepší zápas (minimálne) jari, kým Trnava len potvrdila kolísavosť svojich výkonov. Súboj o tretiu priečku, zabezpečujúcu štart v letnom pohári Intertoto, sa ešte bude bojovať. A nielen medzi Nitrou a Trnavou, ani Košice neskladajú zbrane...

Hlasy:
Pavel Hapal (tréner Nitry): „Samozrejme, že nemôžem byť spokojný s výsledkom. Na naše pomery to bol veľmi kvalitný zápas, veľmi dobrý. Nielen preto, že tu bola dobrá kulisa, ale aj hra mala kvalitu. Vytvorili sme si tlak, hlavne v druhom polčase, vypracovali sme jednu gólovú príležitosť a dve skoro gólové, bohužiaľ streliť vytúžený gól nám nebolo dané. Možno potom by to vyzeralo úplne inak. Z našej strany to bol na jar najlepší výkon v domácom prostredí, ale paradoxne sme nedokázali zvíťaziť. Predchádzajúce zápasy sme aspoň o gól vyhrali. Hráčom nemôžem nič vytknúť, nechali tam všetko, bojovali až do posledných minút. Boli sme dominantným tímom v tomto stretnutí, ale bez úspešného konca.“
Josef Mazura (tréner Trnavy): „Musím povedať, že sme videli dobré stretnutie. Nitra mala veľa štandardných situácií i rohov, ktoré sme dokázali vyriešiť. V poli sme nepredviedli kvalitnú hru. Chýbalo nám viac podržať loptu, viac kombinácie, aby sme mali loptu viac vpredu. To sa nám nepodarilo, preto mala Nitra veľký tlak. Som rád, že domáci z množstva príležitostí nič nevyťažili. Je to už tretie stretnutie, čo sme neinkasovali. S bodom som preto spokojný.“

Výsledky ostatných zápasov 25.kola: FK Dukla B.Bystrica - FC Senec /2:0/, MFK Košice - FK ZŤS Dubnica n.V. /6:2/, MFK Ružomberok - FC ViOn Zlaté Moravce /2:2/, FC Artmedia Petržalka - AS Trenčín /1:0/, ŠK Slovan Bratislava - MŠK Žilina /0:0/

FC Nitra ďakuje priaznivcom
Nitra, 14.apríla 2008 - Napriek tomu, že posledný domáci zápas Hapalovej družiny neskončil jej víťazstvom, mali Nitrania dôvod na radosť. Bola ňou návšteva kola, bezmála sedemtisíc divákov, ktorá bola satisfakciou za ústretové kroky klubu voči svojim fanúšikom v poslednom období. „Futbal nie je len o víťazstvách a prehrách, ale predovšetkým o fanúšikovi a neopakovateľnej športovej atmosfére. Som veľmi rád, že v sobotňajšom derby proti Trnave sme mali takú výdatnú podporu v hľadisku, za čo by som v mene celého klubu chcel našim priaznivcom čo najsrdečnejšie poďakovať,“ povedal generálny manažér Jozef Petráni, podľa ktorého bolo na tribúnach viac ako päťtisíc fanúšikov z Nitry a okolia. „Vychádzame z toho, že Trnavčanom sme predali 1300 vstupeniek. Sme radi, že našu prevahu v hľadisku bolo počas stretnutia viackrát dobre počuť,“ komentoval Petráni viaceré prekrikovačky nitrianskeho a trnavského tábora. „Ak by sme na štadión zakaždým pritiahli tých štyri až päťtisíc fanúšikov, boli by sme veľmi spokojní. Zápasy vtedy dostávajú iný náboj a aj samotní hráči sa cítia určite lepšie,“ doplnil športový manažér Igor Demo.
Vedenie FC Nitra svojim fanúšikom snaží čo najviac vychádzať v ústrety. Okrem veľmi výhodných výjazdov na zápasy vonku zabezpečuje pred každým domácim stretnutím mimoriadne spoje pre fanúšikov z okolitých obcí, ktoré si podľa informácií z marketingového oddelenia získavajú čoraz väčšiu obľubu. Novinkou sú súťaže o vstupenky, ktoré v éteri mediálnych partnerov znejú už týždeň pred zápasom. „Všetky tieto aktivity , ku ktorým postupne nabaľujeme ďalšie, smerujeme k tomu, aby pomohli zvýšiť návštevu na zápasoch FC Nitra,“ povedala PhDr.Alexandra Hečková, manažérka pre marketingovú komunikáciu FC Nitra.

V šlágri kola deľba, boj o Európu pokračuje
Nitra, 14.apríla 2008 - Horúci adepti na pohárovú Európu ponúkli pekné predstavenie, futbalu chýbali v Nitre iba góly. Domáci po „prepadáku“ pred týždňom pri Slnečných jazerách podali tentoraz najlepší jarný výkon. Šťastena, ktorá pri nich stála v predchádzajúcich zápasoch, sa ale Nitre tentoraz otočila chrbtom. Nepomohli ani špeciálne prémie. „Mali sme tlak, hlavne v druhom polčase, chýbal nám iba strelený gól,“ krútil hlavou nad smolou svojich zverencov v koncovke tréner FC Pavel Hapal. Zo súboja českých kormidelníkov odchádzal spokojnejší Josef Mazura. „Nitra mala veľa rohov, ktoré sme ale vyriešili. Doplácali sme na slabšiu medzihru, aj preto mala Nitra veľký tlak,“ sumarizoval Mazura derby s dôvetkom, že jeho mužstvo malo aj šťastie. Zápas pravdy nemal víťaza, o pohárové miestenky bude aj preto ešte veľká bitka.
Šláger sledovala návšteva kola, susedské derby tradičných rivalov pritiahlo na tribúny sedemtisíc divákov. Na bezpečnosť dohliadalo pod Zoborom päť stoviek policajtov. Hoci z Trnavy tentoraz nevypravili žiaden špeciál, časť tvrdého jadra fanúšikov Spartaka prišla predsa vlakom. Zo stanice ich sprevádzal policajný kordón, podarilo sa zamedziť výtržnostiam v meste. Nad štadiónom dokonca krúžila helikoptéra, pod drobnohľadom boli ale oba sektory. Do toho hosťujúceho sa podarilo prepašovať svetlice, ktorými Trnavčania na konci zápasu oslavovali cenný bod. „Neviem, kde vznikla historka o fanúšikoch Spartaka, ktorí mali pred týmto zápasom zakopávať pri svojom sektore pyrotechniku,“ krútil hlavou nad fámou o zhabaných delobuchoch správca nitrianskeho štadióna Jozef Čambal.

Toto by sa stať nemalo
Trnava, 14.apríla 2008 - Trnavských priaznivcov cestuje za zápasmi Spartaka najviac na Slovensku. To je už známe. Tiež je známe, že medzi nimi sa skrývajú aj tí, o ktorých žiaden klub a ani jeho skutočný priaznivec nestojí. Fanklub Spartaka Trnava vyjadril svoj postoj zverejnením kódexu fanúšika, v ktorom pomenoval želané i neželané aktivity na futbalových podujatiach.
Na obzore je však kauza, ktorá prekračuje rámec doteraz zaznamenaných prípadov. Čo sa stalo? Polícia hlásila už týždeň vopred, ako je na inváziu tisícov (dvoch, troch?) horkokrvných fans prichystaná. Vrtuľník, vodná striekačka, policajti v brnení i bez neho. Keď však neoznačený usporiadateľ vyvádzal mladíka, ktorý predtým koordinoval tlieskanie s spievanie kotla, stalo sa niečo nečakané.
Mladík sa nebránil, neútočil ani verbálne, len vysvetľoval, čo robil pod bariérou. V zákulisí, kde už z tribún nevidno, však usporiadateľ nečakane zaútočil a zasiahol úderom ruky hlavu fanúšika. Celý prípad už vyšetruje nitrianska polícia. Hovorca fanklubu Marián Galbavý: „Mrzí nás tento incident, navyše ak sa pri dokumentovaní toho deja dostal do konfliktu aj akreditovaný novinár. Tomu bola odcudzená kamera. Bola mu vrátená, ale z pásky bol vymazaný záznam. Veríme, že štátne orgány na to oprávnene vyvinú potrebné úsilie na objasnenie tohto prípadu.“

Liluašvili čaká na šancu
Nitra, 14.apríla 2008 - Nitriansky gólostroj sa zasekol, zverenci Pavla Hapala vyšli po Senci naprázdno aj s Trnavou. O miesto v útoku sa pri vynútenej absencii českého tandemu Vrána – Bača hlási Irakli Liluašvili, gruzínsky útočník stihol v prvom mužstve zatiaľ iba dve desaťminútovky. „Čakám na svoju príležitosť a verím, že dôveru oplatím. Sobota bola zážitkom, páčila sa mi podpora divákov,“ povedal Irakli po zápase Nitry s Trnavou. V nedeľu obliekol opäť dres rezervy, ešte na konci prvého polčasu ale musel striedať po likvidačnom faule.

Kožuch opäť obrancom, Rybánsky ešte neinkasoval
Trnava, 13.apríla 2008 - Po pohárovom dueli v Košiciach nastúpil Vladimír Kožuch na pre neho neobvyklej pozícii stredného obrancu aj proti Nitre. „Uplatnil svoje skúsenosti a zahral stopéra veľmi dobre. Pre mňa je stále útočníkom a aj ním zostane. Teraz sme však v situácii, že nemáme stopérov a Vlado nám pomohol zalepiť dieru,“ okomentoval Kožuchov výkon Josef Mazura. Presun skúseného kanoniera do zadných radov je podľa slov lodivoda Spartaka dočasným riešením. Treba však vypichnúť cit trénera, ktorý videl v hráčovi skrytý potenciál a zveril mu zodpovednú, hoci netradičnú, úlohu. Len málokto by si zrejme vedel pred mesiacom predstaviť Kožucha v stopérskej dvojičke s Doležajom. V Košiciach, či proti Nitre však Kožuch Mazurovu dôveru nesklamal. Protihráčov vygumoval dôrazom, vyhrával hlavičkové súboje, cudzie mu neboli ani šmýkačky... Všetko atribúty, ktoré fanúšik Spartaka vďačne ocení potleskom.
Spartak zdá sa definitívne našiel stabilnú brankársku jednotku. Po odmlke zavinenej zranením sa v minulom kole vrátil do bránky Ladislav Rybánsky. Mladý gólman vychytal v lige proti Košiciam nulu, potvrdil ju aj v utorok v pohári a „shot-out-ový hattrick“ dovŕšil cez víkend v Nitre. To však nie je všetko. Laco Rybánsky totiž ešte v tejto sezóne v drese A-tímu neinkasoval. Dovedna tak ťahá už sériu 642 minút bez obdržaného gólu. Navyše, fanúšikovia ho po skončení duelu ocenili skandovaním jeho mena, čo ho môže tešiť dvojnásobne, pretože aj vo futbale platí „vox populi, vox dei“ (hlas ľudu, hlas boží).

Fanúšikov Spartaka povedie polícia
Nitra, 11.apríla 2008 - Futbalový zápas FC Nitra so Spartakom Trnava budú sprevádzať mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Polícia uzavrie trasu, po ktorej bude sprevádzať trnavských fanúšikov. Fanúšikovia Spartaka pricestujú špeciálnym vlakom. Zápas sa hrá o 18.hodine, ulice od železničnej stanice k štadiónu budú pre autá uzavreté od rána. Nitra už podobné opatrenia zažila počas zápasu so Slovanom Bratislava. Fanúšikov vtedy strážilo asi tristo policajtov.
Hrôzu naháňa celá akcia aj obyvateľom. V sobotu večer sa mnohí radšej do mesta nevyberú. „Do akcie sme zapojili všetky zložky, nechýbali psovodi a jazdná polícia,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Obkľúčený dav vtedy nemal šancu na väčšie výtržnosti, problém však nastal napríklad pri toaletách. „Nemohol som sa dostať na záchod, esbéeskár mi povedal, nech to urobím, kde stojím, uprostred davu,“ povedal jeden z fanúšikov. „Veď je to ako prepad mesta, nahrnie sa tu niekoľko sto agresívnych ľudí, ktorých bude strážiť celá armáda po zuby ozbrojených policajtov. A to pre jeden futbalový zápas! Toto už nie je šport. Ľudia sa boja vyjsť na ulicu, o tom, že by som si išiel pozrieť zápas, ani nehovorím,“ povedal Augustín, ktorý je rodený Nitran a fanúšik futbalu.
Spartakovcov bude po príjazde do Nitry sprevádzať policajný koridor od stanice po štadión a po zápase aj späť. Trasa pôjde zo železničnej stanice Cintorínskou na Palánok, Ďurkovou, Vikárskou, Janka Kráľa a Jesenského. Na križovatkách bude zastavená premávka.