11.kolo futbalovej Corgoň ligy - jesenná časť

Vylúčení: ŽK: 30.Kaspřák - 37.Sylvestr, ČK: 34.Dosoudil (Slovan) po hrubom faule
Rozhodovali: K.Horváth - D.Hrčka, D.Kubačka - Ľ.Samotný

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Petr Kaspřák, Lukáš Štetina (82.Róbert Glenda), Martin Tóth, Michal Áč (75.Róbert Valenta) - Ľuboš Kolár, Ivan Hodúr, Miloš Šimončič, Tomáš Kóňa, Róbert Rák - Roman Sloboda (45.Arnold Šimonek)
Slovan: Matúš Putnocký - Peter Petráš, Martin Dobrotka, Radek Dosoudil, Michal Breznaník - Juraj Halenár (77.Erik Grendel), Ján Kozák ml., Kornel Saláta, Samuel Slovák - Pavol Masaryk (36.Mario Božić), Jakub Sylvestr (84.Rogério Botelho Gaúcho)

Povedali pred zápasom:
V poslednom čase sa to u nás množí prívlastkami „zápas jari, jesene, roka...“ Aký by ste dali tomuto?
Ivan Galád (tréner Nitry): „Normálny ligový zápas - pri ktorom však chceme, aby sa ľudia tešili z futbalu.“
Je pre vás väčšou výzvou to, že hráte v rodnej Nitre, alebo že hráte o čelo tabuľky?
Michal Hipp (tréner Slovana): „Skôr by som povedal, že to beriem ako každý iný zápas. Rešpektujeme však, samozrejme, silu súpera, v každom prípade ale chceme bodovať.“

Na futbal som sa s Rudolfom vybral po dlhšom čase, ba na štadión pod Zoborom sme si našli cestu až po takmer piatich mesiacoch. Do Nitry nás zaviezla mama autom, na futbalový štadión prichádzame od Mostnej niekedy okolo štvrť na šesť, kupujeme lístky (fronta je našťastie relatívne krátka) a hľadáme nejaké vhodné miesto na sedenie, odkiaľ sa bude dať fotiť. Nekrytá tribúna pod hlavnou je z jedného konca už skoro do posledného miesta obsadená a na druhej strane usporiadatelia z nejakého dôvodu nevpúšťajú ľudí. Možno kvôli bezpečnosti, keďže neďaleko sa nachádza tribúna hostí, no zdá sa mi, že vzdialenosť medzi oboma je adekvátna a nemalo by teda dôjsť k nejakým nepredvídaným okolnostiam. Čo už, presúvame sa teda na náprotivnú stranu a usádzame sa nad striedačkou domácich, kde sa to už tiež slušne zapĺňa.
Slovan som už v Nitre zažil – na jar 2008, keď po nevábnom, vďaka nepriaznivému terénu skôr bojovnom futbale zvíťazila domáca Nitra gólom z poslednej minúty. Pamätám sa, že bola dobrá atmosféra, slušná návšteva, no hrozná zima. Dnes je naopak na koniec septembra nezvykle pekné počasie a pomerne teplo. Divákov sa zišiel hojný počet, hoci od vypredaných tribún to má ďaleko; pricestovalo aj niekoľko desiatok „fanúšikov“ Slovana, ktorý ostali verní svojej povesti a podľa toho sa počas celého zápasu prejavovali...
Výkop stretnutia je naplánovaný na tradičných 17:30 hodín. Z predvedenej hry oboch mužstiev je už od úvodu jasné, že naše očakávania (hrá sa o prvé miesto v tabuľke, navyše s obhajcom titulu...) boli premrštené. Zo začiatku majú miernu prevahu domáci, no zabezpečená obrana Slovan prekazila niekoľko viac-menej neškodných útokov. Hostia sa k slovu dostali v 16.minúte, keď po centri Kozáka z priameho kopu hlavičkoval Petráš a gólman Nitry Hroššo s námahou vyrazil. Minútu nato Slovanisti udreli znova – z rohového kopu zahrávaného Kozákom sa presadil Saláta, loptu poslal cez Hrošša hlavičkou k vzdialenejšej žrdi a otvoril skóre. Domáci následne začali zvyšovať tempo, no obrana Slovana nepúšťala hráčov Nitry pred vlastnú bránu. Iba v 19.minúte sa po Dobrotkovej chybnej prihrávke dostal k lopte niekdajší kráľ strelcov Rák, ktorého nevydarená strela však Putnockému nespôsobila výraznejšie patálie. Slovan sa v týchto momentoch utiahol do bránenia, taktovku prebrala Nitra. V 24.minúte pálil z väčšej vzdialenosti Tóth, jeho strelu vyrazili Slovanisti na roh, krátko nato sa do 16-ky hostí dostal Kaspřák, v súboji so Slovákom stratil rovnováhu a za „padajúci list“ ho rozhodca odmenil žltou kartou. Samozrejme, od publika si za to veľa pochvaly nevyslúžil...
Azda najdôležitejší moment zápasu prišiel v 33.minúte – Kolára pri prieniku do polovice Slovana tvrdou hrou zastavil Dosoudil, ktorý mu naviac nešportovo pristúpil hruď. Po upozornení čiarového rozhodcu teda hlavný arbiter Horváth poslal obrancu „belasých“ predčasne do šatne. Nitrančania vycítili príležitosť vyrovnať skóre a do oslabeného Slovana sa ešte viac pustili. V dobrej šanci sa po akcii Kaspřáka s Kolárom v 36.minúte ocitol Rák, jeho strelu napokon zblokoval Božič. V dusnom ovzduší záveru prvého dejstva ešte za hrubý faul obdržal žltú kartu Sylvestr, po polovici zápasu mal náskok jedného gólu minuloročný majster z Bratislavy.
Slnko za tú trištvrťhodinu zašlo za hlavnú tribúnu, organizátori spustili umelé osvetlenie, vzduch sa mierne schladil. Dvadsaťminútová pauza hráčom oboch mužstiev k krajšiemu futbalu vôbec nepomohla. Nitra sa v snahe zmazať gólové manko dostávala k šanciam častejšie než brániaci Slovan. Veľkú šancu zmarili domáci v 59.minúte – po rohu „špílmarchra“ Hodúra sa lopta odrazila ku Kóňovi, ktorý však namiesto strely z voleja vypálil až po spracovaní, čo však stačilo nato, aby jeho zámer vystihol Slovák, vyrážajúci na rohový kop. V 67.minúte strieľal z 25 metrov nitriansky obranca Tóth, Putnocký bez problémov chytil. Onedlho nato prepasírovali loptu za defenzívu Slovana Hodúr so Šimonekom, Rák sa dostal do vyloženej šance, v ktorej zlyhal. Nitriansky útočník mal smolu aj v 72.minúte. Podarilo sa mu vyhnúť ofsajdovej pasci nastraženej belasou obranou, prestrelil Putnockého a trafil iba ľavú žrď. Po odrazenej lopte sa rybičkou hodil Šimončič, hlavičkoval na bránu, avšak Putnocký sa pohotovo spamätal a loptu stačil zachytiť. Najväčšia šanca zápasu!
Nitra sa aj naďalej snažila o vyrovnanie, na Slovanistoch si však zakaždým vylámala zuby. V 82.minúte pálil po centri Hodúra z voleja Rák, avšak Putnocký jeho strelu pod brvno vyrazil na roh. Za pár chvíľ len tesne minul vinkeľ bránky súpera Kaspřák a v 86.minúte zasa nepresne strieľal striedajúci Glenda. Poslednú akciu zápasu zakončoval hosťujúci Grendel, čerstvá posila „belasých“ z Dubnice, jeho strelu Hroššo bezpečne zlikvidoval. V samom závere sa nervozita (až takmer zlosť) naakumulovaná na tribúnach nitrianskeho štadióna uvoľnila v sektore domácich ultras (zrejme nabudených aj inak ako futbalom...), ktorí napriek zákazu odpálili pyrotechniku v podobe bengálskych ohňov.
Zápas je pre mňa sklamaním, nevideli sme Nitru, ktorá v júli pred našimi očami suverénne zdolala Košice a viedla tabuľku Corgoň ligy. Bratislavský Slovan si spod Zobora odniesol cenné tri body a vzal domácim prvenstvo. Z jednej šance sa „belasým“ poradilo streliť jeden gól a navyše udržať pri hre v oslabení, čo si zaslúži obdiv. Od štadióna sa už potme presúvame pomalým krokom smerom k stanici, kde ešte nejakú tú chvíľu vysedávame na peróne. Posledný vlak na Leopoldov (Os 5118) vyráža z Nitry o 20:24 hodín, príchod do Alekšiniec má za desať deväť. Nasledujúci deň využívam na poslednú cyklistiku, v pondelok definitívne odchádzam do Prahy.

Hlasy:
Ivan Galád (tréner Nitry): „Zápas by som rozdelil do dvoch etáp. V prvej dominoval Slovan, gól dal po štandardke. Pripravovali sme sa na ne, ale stáva sa, góly po štandardkách padajú i v zahraničí. Do druhého polčasu sme sa pripravili strategicky, s tým, že dáme góly a otočíme zápas. Zo štyroch vyložených šancí, ktoré sme mali, sme si zaslúžili dať aspoň jeden gól.“
Michal Hipp (tréner Slovana): „Ako som avizoval už pred zápasom, pod Zobor sme prišli bodovať. Prvých 30 minút sme hrali presne to, čo sme chceli a čo sme si povedali pred zápasom. Hrali sme aktívne. Mali sme niekoľko dobrých štandardných situácií a po jednej z nich sme sa zaslúžene dostali do vedenia. Zápas ovplyvnilo vylúčenie Dosoudila. Do konca polčasu sme okrem jednej sitácie Nitru nepustili k našej bránke. Cez polčas som hráčov upozorňoval, že príde aktivita a tlak súpera. To sa aj logicky stalo. V zlomových fázach nás však podržal náš gólman. V závera sa jednoznačne ukázala väčšia skúsenosť našich hráčov. Striedania v poslednej fáze zápasu priniesli to čo sme od nich očakávali. Získali sme tri cenné body. Treba povedať, že šťastné, ale cenné.“

Výsledky ostatných zápasov 11.kola: FK Dukla B.Bystrica - MŠK Žilina /1:0/, MFK Dubnica n.V. - MFK Košice /1:0/, 1.FC Tatran Prešov - MFK Ružomberok /1:0/, MFK Petržalka - FK Senica /1:2/, FK DAC 1904 Dun.Streda - FC Spartak Trnava /2:1/

Kolár: Naša forma stále rastie
Nitra, 29.septembra 2009 - Od Slovana po Slovan. Tak by sa dala nazvať nedobytnosť nitrianskych futbalových hradieb, ktoré povolili od konca novembra minulého roka až do poslednej soboty tomu istému súperovi a tým istým výsledkom. Rozdiel bol akurát v tom, že minulú jeseň sa stretli prakticky dva protipóly tabuľky, zatiaľčo posledný víkend sa víťaz stretnutia automaticky posúval na čelo ligového pelotónu. Keďže Nitre nebolo v sobotu súdené strelecky sa presadiť, dostal sa na ňu Slovan, ktorý vyťažil zo štandardnej situácie.
„Je to obrovská škoda," povedal Ľuboš Kolár, nitriansky krajný záložník, ktorý neraz roztlieskal zaplnený štadión. Ani on sa však netrafil do čierneho. „Do zápasu sme nevstúpili podľa predstáv, no po vylúčení Dosoudila sme na ihrisku úplne prebrali iniciatívu. Chýbalo len premeniť šance, sami ste videli, že nám to tam nejako nechcelo padať,“ povedal Kolár, narážajúc na viaceré strelecké príležitosti FC Nitra, pri ktorých sa vyznamenával brankár Slovana Putnocký. Po týždni sa Nitrania predstavia opäť doma a opäť bude proti ním stáť súper silného rangu, MŠK Žilina. „Neradi by sme vyšli opäť strelecky naprázdno, podriaďujeme tomu všetko, nacvičujeme rôzne herné kombinácie na zakončenie, takže snáď to bude lepšie,“ verí Ľuboš, ktorému v kabíne nepovedia inak ako ´Koleso´. „Budeme hrať tak, ako doteraz, snažiť sa útočiť, ale aj poctivo brániť. Nemyslím si, že prehra so Slovanom by nás nejako pribrzdila, práve naopak, podľa mňa stále rastie, jeden výsledok na tom nemôže nič pozmeniť,“ zamyslel sa mladý nitriansky odchovanec, ktorý takisto cíti hernú pohodu. „Hrá sa mi skvele, podľa mňa máme dobre poskladané mužstvo a je mi jedno, kam ma tréner zaradí, či na kraj zálohy, do útoku alebo podobne. My sa počas zápasu meníme, a to je fajn. Vždy sa snažím hrať čo najlepšie a presvedčiť trénera, že patrím do zostavy,“ dodal Kolár.

Hipp pozná recept na Nitru
Nitra, 28.septembra 2009 - Nitra je čara zbavená, preglgnúť musela domácu prehru, Slovan jej zobral body aj prvé miesto. Blen na jazyku cítil domáci tábor po polhodine hry, keď sa mala kopať penalta, rozhodca namiesto nej napomenul kartou hráča Nitry. Väčším chybám sa potom arbitri vyhli, Nitra si prestížny zápas prehrala sama. Zahodenými šancami. Tie priznal aj tréner víťazov Michal Hipp. Je z Nitry. Futbalu sa oddal naskrz celý už ako jej hráč, na jeho aj pri behu vypnutú hruď sa asi nedá zabudnúť. Povestnú poctivosť dáva i žiada aj ako tréner. Stretnete ho na každom zápase, bez papierikov, všetko si ukladá v hlave ako počítať. Nitru prečítal pred mesiacom ešte ako tréner Petržalky, gól jej nedovolil streliť ani v sobotu. „Vtedy aj teraz som sa zameral na Hodúra, je to najlepší hráč Nitry, v tejto forme by ho chcel každý tréner. Analyzoval som štandardky aj postavenie hráčov, prekvapiť som chcel presunom Salátu, vyšlo to,“ vrátil sa Hipp k rošádam, ktoré písali zápasový film pod Zoborom. „Podržal nás aj brankár, konečne sa nám ale priklonilo aj šťastie, ktoré sme doteraz nemali, lebo Nitra hrala naozaj dobre. Nás čaká ešte veľa roboty,“ hovorí vážne, vždy ostražitý pohľad, ale predsa oddychuje. Myšlienky prekladá jednu cez druhú. Pozeráte mu do očí a viete, že čo hovorí, vychádza z duše. Nehrá sa pritom na nikoho. Slovan dal dokopy cez reprezentačnú prestávku. Jedna futbalová pravda hovorí, že trénera robia hráči. V Hippovom prípade je to presne naopak.

Hlavný tréner Slovana M.Hipp: „Každá séria sa raz skončí“
Bratislava, 25.septembra 2009 - Šlágrom 11.kola slovenskej najvyššej súťaže bude sobotňajší súboj FC Nitra - ŠK Slovan Bratislava, v ktorom si zmerajú sily druhý tím tabuľky s aktuálne tretím mužstvom Corgoň ligy. Ťahákom tohto duelu pod Zoborom bude nie iba boj o ligové body, ale aj priama konfrontácia kanonierov oboch tímov - domáceho ostrostrelca Róberta Ráka a hosťujúcich zakončovateľov Pavla Masaryka a Juraja Halenára.
Tieto fakty si uvedomuje aj bývalý dlhoročný hráč Nitry a v súčasnosti hlavný tréner ŠK Slovan Bratislava Michal Hipp. „Samozrejme, že evidujeme dobrú športovú formu súpera. Nitra je silná predovšetkým na domácom trávniku. Doma nestratila ešte ani bod a nedostala gól. Ale ako sa hovorí, každá séria sa raz skončí. My chceme urobiť všetko pre to, aby to bolo práve v tomto zápase,“ citovala oficiálna internetová stránka Slovana slová Michala Hippa, ktoré povedal na margo sobotňajšieho duelu. Úradujúci majster SR pocestuje do Nitry pocestuje v kompletnom zložení. „Som rád, že už sú všetci v poriadku a dokázali sa včas zotaviť zo zranení, pre ktoré v týždni nenastúpili v zápase 2.kola Slovenského pohára vo Vrbovom. Chýbať nám budú iba dlhodobí maródi - David Bičík, Braňo Obžera a Julio Serrano,“ vymenoval šéf realizačného tímu „belasých“ očakávané absencie hráčov majstra. „Nitru poznám veľmi dobre, čo som hráčom na predzápasovej príprave prezentoval aj počas piatkového rozboru,“ zdôraznil 46-ročný rodák z Nitry a dodal: "Mali sme aj analýzu a pozreli sme si videozáznamy z ich posledných zápasov. Do stretnutia budeme nastupovať odhodlaní. Samozrejme, budeme rešpektovať kvality súpera, s ktorým ideme hrať. Budeme chcieť podať kvalitný výkon a uspieť.“