8.kolo futbalovej Corgoň ligy - jesenná časť

Góly: 29.Liluašvili, 48.Gruber - 52.Matić
Vylúčení: ŽK: 78.Tóth, 88.Barčík, 90.Liluašvili - 31.Školník
Rozhodovali: J.Pavlík - R.Csabay, M.Jankovič - P.Chmura
Divákov: 2580

Zostavy:
Nitra: Lukáš Hroššo - Michal Farkaš, Martin Tóth, Ján Štajer, Marián Ďatko - Ľuboš Kolár (85.Michal Polodna), Jan Gruber, Pavol Kopačka, Miroslav Barčík, Filip Racko (57.Slavomír Bališ) - Irakli Liluašvili
Košice: Matúš Putnocký - Radoslav Školník (37.Lukáš Janič), Patrik Kaminský, Lukáš Džogan, Stanislav Smrek - Miroslav Viazanko, Kamil Kuzma, Róbert Cicman, Nemanja Matić, Jaroslav Kolbas (63.Filip Serečin) - Ján Novák

Vyvrcholením jesennej časti sezóny je pre mňa jednoznačne domáci zápas Nitry s Košicami. Ďalší s B.Bystricou už pravdepodobne nestihnem, keďže odchádzam do Prahy, navyše do Nitry cestujú Košice v pozícii lídra tabuľky. Trocha som dúfal, že kolega Jano by si mohol odbiť v drese domácich ligovú premiéru, v nedeľu však jeho „béčko“ nezahralo dobre s Vrbovým, takže nič z toho nebude. Rudolf a Robi idú do kina, takže ma vyložili iba pri odbočke z R1-ky k hydrocentrále, k štadiónu pokračujem peši a tu sa stretávam s Tomášom Radeckým. Zápis na VŠ sme už obaja mali, takže je o čom hovoriť. Miesto zaujímame tradične pod hlavnou tribúnou na súperovej polovici. Pred rozohrávkou (18:30 hodín) si hráči aj diváci uctili obete havárie košického autobusu v Chrovátsku, hostia navyše nastúpili s čiernymi páskami.
Musím povedať, že Košiciam veľmi neverím. V pamäti mám posledný zápas z jari na štadióne pod Zoborom, kedy sa Nitrania od úvodu do nich pustili a ešte v 1.minúte vsietili gól. Málo im bolo platné, že v zápase potom dominovali. Počiatočný tlak má aj dnes Nitra, ktorá voči vedúcim Košiciam evidentne rešpekt nemá. V 8.minúte centroval Kolár na Barčíka, ktorý posunul na Liluašviliho, Gruzínec v drese domácich však v dobrej šanci nezakončil najlepšie. V 14.minúte vyslal projektil z 25 metrov na bránku Košíc Kolár, Putnocký vyrážal na roh. Mladý Kolár mal prsty aj v ďalšej akcii, v 28.minúte si po jeho presnom centri nabehol pred Putnockého Racko, trafil však iba brankára. Košice som takpovediac nespoznával – v prvom domácom zápase s Ružomberkom predvádzali úplne iný futbal. V útoku takmer nič neukázali, v defenzíve naopak dosť, v negatívnom zmysle – súpera niekoľkokrát lacno pustili do šance. Možno sa na tom podpísala reprezentačná pauza alebo zranenia, neviem...
Jalová hra sa Košičanom vypomstila v 29.minúte, kedy Farkaš nacentroval na Kolára, jeho hlavičku Putnocký zázračne vyrazil, no už si neporadil s Liluašviliho dorážkou. Jarná posila Nitry teda zaznamenala premiérový gól. Po úvodnom góle sa domáci nezatiahli, v 31.minúte Barčík z priameho kopu opečiatkoval brvno a zakrátko si Putnocký poradil s hlavičkou Racka po centri Farkaša. Desať minút nato Kolár hlavičkoval vedľa opustenej bránky. V samom závere prvého polčasu mohli vyrovnať Košičania, keď Kolbas prenikol až do päťky, prihral Novákovi, ktorý Hrošša obstrelil, lenže nebol dôrazný a loptu tlačil do brány Nitry očami. Na čiare zachraňoval Farkaš.
Vzduch postupne vychladol a pre nízku návštevu ani pôda nitrianskeho štadióna nebol horúca. V úvode druhého dejstva zasadil Gruber Košičanom druhú ranu, keď po prihrávke od Barčíka vnikol do 16-ky a umiestnenou strelou od tyče zvýšil vedenie na 2:0. Onedlho nato mohol znížiť Kolbas, zblízka však trafil iba dobre postaveného Hrošša. Potom začali hrať Košičania ako vymenení (tréner Kozák potom uviedol, že odohrali najlepší polčas v prebiehajúcej sezóne), zlepšili najmä hru v strede poľa, prechod do útoku, Nitru hodný čas nepustili k slovu. V 52.minúte navyše strelili kontaktný gól – po rohovom kope si dobre nabehol Matič, čerstvý občan SR, znižujúc na 1:2. Delovku Janiča zo 64.minúty Hroššo vyrazil, na opačnej strane sa zastreľoval Barčík a vyloženú šancu zahodil Bališ. V 70.minúte takmer prestrelil Hrošša Viazanko a krátko po ňom sa chybou nitrianskej obrany do šance dostal aj Novák. Poslednú väčšiu príležitosť na korekciu skóre zaznamenali domáci v 75.minúte, kedy dobre centroval Kolár, Bališ však v páde zblízka prekopol bránku Košíc. Záver bol dosť nervózny, padli nejaké žlté karty, košickí hráči niekoľkokrát dosť nesympaticky zasimulovali, avšak gólovú príležitosť sme už nevideli.
Moja predpoveď sa teda vyplnila, Košice prvý raz v sezóne stratili všetky body, dokonca nanešťastie v Nitre. Aspoň ja mám teda bod do tipovačky. Žlto-modrí ostávajú na čele, keďže Žilina doma zaváhala a Ružomberok si spod Dubňa odniesol remízu. Po zápase sa od štadióna presúvame po nábreží k polícii, odkiaľ temnými uličkami pokračujem k OC Max. Bol to posledný letný deň, večer sa ochladilo, počnúc nedeľou prichádza drastická zmena teploty a počasia.

Hlasy:
Pavel Malura (tréner Nitry): „Vydaril sa nám hlavne prvý polčas zápasu. Našťastie na začiatku druhého sme dali aj druhý gól, avšak potom sme rýchlo inkasovali. Súper nás potom dostal pod tlak, hráči znervózneli, ale som rád, že sme výsledok už udržali a dotiahli sme to do víťazného konca.“
Ján Kozák (tréner Košíc): „Bol to dobrý ligový zápas. Na našej strane bol úvod prvého polčasu rozháraný, ako aj celá príprava na tento zápas. Súperovi sme veľmi veľa dovolili, zle sme riešili situácie a Nitra sa zaslúžene dostala do vedenia. V druhom polčase sme dostali druhý gól, dali sme šťastne na 2:1. Po znížení sme mali veľmi dobrý úsek hry, ale v defenzíve sme robili veľa chýb, ktoré sme v predošlých zápasoch nerobili. Ďalší gól sme nedali, a tak Nitra zaslúžene vyhrala.“

Výsledky ostatných zápasov 8.kola: 1.FC Tatran Prešov - FK DAC 1904 Dun.Streda /1:0/, FC Artmedia Petržalka - FK Dukla B.Bystrica /1:1/, MŠK Žilina - MFK Ružomberok /1:1/, FC ViOn Zlaté Moravce - MFK Dubnica n.V. /0:0/, FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava /1:1/

Nitra ukázala, že vie
Nitra, 16.septembra 2008 - Ako lavína sa valili útoky Nitry. Košická defenzíva nevedela, kam skôr skočiť. Že obrana hostí stojí na hlinených nohách, zistili futbalisti Nitry vďaka aktivite Ľuboša Kolára. Po vzore „benjamínka“ domácej zostavy sa osmelili aj spoluhráči. „Po krídlach som mal zlepšiť útočnú fázu a lopty, ktoré mi dávali Gruber, Kopačka, Barčík alebo Farkaš boli parádne,“ povedal rýchlonohý záložník, ktorý tento rok maturuje na Športovom gymnáziu v Nitre, na margo smelých prienikov po pravej strane.
Návrat do zostavy oslávil veľmi dobrým výkonom aj Ján Štajer. „S chalanmi sme si vzadu rozumeli, všetci sme chceli vyhrať. Dobre zapadli aj obaja noví hráči. Kopačka dokáže podirigovať mužstvo, rozdáva lopty, tie vie Barčík zase podržať aj dať dobrú finálku. Ukázali sme, že futbal hrať vieme, je na čom stavať,“ prognózoval Štajer lepšie zajtrajšky pre Nitru. Pri otázke, či bola špeciálna prémia za Košice, sa Štajer pousmial, odpovedať nechcel.

Tréner Ján Kozák stiahol kapitána Školníka už v 37.minúte
Košice, 15.septembra 2008 - Futbalisti MFK Košice v ôsmom kole našej najvyššej súťaži po prvý raz prehrali. Mužstvo, ktoré získalo skalp východniarov, je FC Nitra. Zverenci lodivoda Jána Kozáka st. podali v prvom polčase slabý výkon, výsledkom čoho bol vedúci gól Irakliho Liluašviliho. Lodivod Košičanov sa snažil reagovať na vývoj stretnutia a už v 37.minúte prekvapujúco stiahol kapitána Radoslava Školníka. „Nie, nebol som zranený. Tréner Kozák ma stiahol z ihriska,“ vysvetlil pre mfkkosice.sk Školník, ktorý si priznal slabý výkon v stretnutí. „Nedarilo sa mi, nešla mi hra, bol to zápas, ktorý mi v tejto sezóne najviac nevyšiel. Nitra mala po mojich dvoch chybách dve šance, náš tréner na to zareagoval.“
„Robili sme v defenzíve veľa chýb. Rado Školník nebol najistejší, to je jedna vec. Druhý moment je ten, že počas reprezentačnej prestávky mal zdravotné problémy. Zobral na seba zodpovednosť a nastúpil na zápas, no asi nebol v ideálnom stave. Tretím dôvodom bol fakt, že som musel reagovať na zápasové dianie. Rozhodol som sa poslať na ihrisko Lukáša Janiča, Cicman sa presunul na post pravého obrancu. Myslím si, že to mužstvu pomohlo,“ komentoval stiahnutie šéfa kabíny lodivod Ján Kozák. Žlto-modrí zlepšili hru v druhom polčase. To však už po presnom zásahu Jana Grubera prehrávali 0:2. Košice svoj nápor napokon dotiahli len do výsledku 2:1. „V prvom polčase sa nám nedarilo, naša hra bola chaotická. Keď sme na začiatku druhého polčasu dali gól na 1:2, dostali sme sa do lepšej hernej pohody, no nedokázali sme to dotlačiť k druhému gólu, ktorý by znamenal vyrovnanie,“ dodal Školník, ktorý priznal, že každého v kabíne prvá prehra v prebiehajúcom ročníku Corgoň ligy veľmi mrzí.

Barčík: Každý je poraziteľný, aj Košice
Nitra, 13.septembra 2008 - Hoci bola Nitra v minulom roku najpríjemnejším prekvapením Corgoň ligy, v prebiehajúcej sezóne nenadviazala na kvalitné výkony z ostatného ročníka. Zverenci lodivoda Pavla Maluru sa nachádzajú na deviatom mieste, pričom inkasovali až šestnásť gólov - najviac zo všetkých mužstiev. Celok spod Zobora trápia zranenia, a tak sa manažment klubu rozhodol na hosťovanie do konca sezóny dotiahnuť do tímu dvoch skúsených hráčov - Miroslava Barčíka a Pavla Kopačku, ktorí majú priniesť zvýšenie kvality v stredovej formácii.
„Keďže prestupové obdobie je dosť dlhé, tak som bol v rokovaní s viacerými klubmi z Poľska, Maďarska, Cypru alebo Česka. Nechcel som už ale viac čakať, preto som sa nakoniec rozhodol pre Nitru. S jej funkcionármi sme sa rýchlo dohodli na podmienkach, navyše o tom, že zostanem na Slovensku rozhodli aj rodinné dôvody, s manželkou totiž očakávame prírastok do rodiny,“ objasnil pre oficiálne webové stránky klubu svoj príchod Miroslav Barčík.
Bývalý futbalista Rudinky, Žiliny, Izmiru, Ergotelis Kréta a Trnavy si myslí, že Nitra pôjde v tabuľke hore. „Zatiaľ som tu dva týždne, za tento čas sme sa so spoluhráčmi spoznali. Myslím si, že mužstvo je pomerne vyvážené. Nitra ma tradične dobrú mládež, ale v tíme sú aj skúsení hráči. Som presvedčený, že tento kolektív má svoju kvalitu. Musíme stabilizovať výkonnosť a verím, že prídu potom aj úspešné výsledky,“ skonštatoval 30-ročný stredopoliar.
Nitrania sa v 8.kole predstavia na domácom trávniku proti Košiciam, ktoré sa prekvapujúco nachádzajú na čele tabuľky. „Sú na víťaznej vlne a majú psychickú výhodu. Hrajú technický futbal, káder je už dlhšie spolu a zatiaľ sa im darí, ale odhodlanie nám určite nechýba. My ideme do zápasu s tým, že chceme podať stopercentný výkon a pevne verím, že sa na konci budeme tešiť z troch bodov. Každé mužstvo je poraziteľné, teda aj Košice,“ dodal Barčík.