Góly: 21.Semeník, 46.Čeman, 83.Semeník - 84.Karlos
Vylúčení: ŽK: 73.Kostoláni - 21.Bayramov, 55.Kruglov, 89.Herasimjuk
Rozhodovali: N.Panič - G.Lepir, M.Stanič (všetci Bosna a Hercegovina) - T.Somoláni
Delegáti: P.P.Pritchard (Wales), P.Kotherja (Albánsko)

Nitra: Lukáš Hroššo - Marek Kostoláni, Martin Tóth (67.Karol Karlík), Adrián Čeman, Marián Ďatko - Peter Grajciar, Jan Gruber, Ján Štajer, Michal Farkaš (73.Róbert Glenda) - Róbert Semeník, Irakli Liluašvili (69.Martin Bača)
Baku: Vladimir Mićović - Rail Melikov, Rašad Farkhad Sadigov, Volodimir Olefir, Ruslan Abbasov (55.Elnur Allahverdijev) - Rašad Abulfaz Sadigov, Aleksandr Čertoganov, Oleg Herasimjuk (90+ Ruslan Abišov), Nazar Bayramov (67.Joze Dos Reys Karlos), Dimitrij Kruglov - George Adamia

Povedali pred zápasom:
Ako sa pozeráte na sobotňajšiu odvetu?
Pavel Malura (tréner Nitry): „Hlavne v závere prvého zápasu sme videli, ako je na tom súper s kondíciou, to v Baku nemôžu dať za týždeň dokopy. My musíme hrať doma viac dopredu, agresívne, teda úplne iný futbal, ako sme predviedli v prvom zápase. Ale dá sa to hrať na postup.“

2:0 – to je skóre z prvého zápasu 1.kola tohtoročného vydania Intertoto cup-u, v ktorom Nitra podľahla azerbajdžanskému celku Neftči Baku na jeho pôde. Bez streleného gólu na ihrisku súpera sa postupovať bude veľmi ťažko, Nitre treba vyhrať 3:0, alebo 2:0 a dúfať v šťastie v penaltovom rozstrele. Súper sa na prvý pohľad zdal podradný, no jedná sa o mužstvo s nepomerne vyšším rozpočtom ako má Nitra, za ktoré hráva niekoľko legionárov (Ukrajina, Srbsko, Gruzínsko) a ktoré dosiahlo úspechy v domácej súťaži (5x titul, 5x pohár) i víťazstvom v medzinárodnom Pohári SNŠ. Na európskej pohárovej scéne stále čaká na výraznejší úspech, v Intertote štartuje štvrtýkrát – dopošiaľ bez výhry, bodu, ba ani streleného gólu!
V prvom meraní síl, na národnom štadióne Tofiga Bachramova (bývalý medzinárodný rozhodca), Nitra inkasovala dva góly ešte v úvode zápasu a napriek enormnej snahe nepridala ani jeden, ktorý by do odvety výrazne pomohol. V Baku bol aj kamarát Jano, do zápasu však nezasiahol. Dnes bude pripravený na striedanie. Treba povedať, že tento Intertoto cup (bývalý Interpohár) je zradná súťaž, 1.kolo sa hrá ešte na začiatku prípravy, kedy mužstvá nie sú definitívne poskladané a zohraté. Na druhej strane prehrať s kaukazským súperom by bola hanba nielen pre Nitru, ale celkovo pre slovenský futbal. Minulý rok v Intertote účinkoval v Slovan, keď v prvom kole presvedčivo zdolal amatérsky luxemburský klub Differdange, v druhom kole však nestačil na Rapid Viedeň. Rok predtým štartovala Nitra – 1.kolo luxemburský Grevenmacher a 2.kolo Dnepropetrovsk. Do tretieho kola postúpila v roku 2005 Dubnica, keď zdolala maďarský Vasas a turecký Ankaraspor, vypadla až s renomovaným Newcastlom. Ďalej už moja pamäť nesiaha...
Na zápas prichádzame opäť len tesne pred výkopom (17:00 hodín), keďže otec s bratom sa motali po parkovisku. Trocha (dosť) ma prekvapila cena lístka (100 Sk), asi aj preto bola taká návšteva aká bola. Domáci futbalisti boli v snahe zmazať dvojgólové manko od úvodu aktívnejší ako ich azerbajdžanskí súperi – tí sa však paradoxne dostali do prvej gólovej situácie, keď v 15.minúte po prihrávke A.Sagidova sa do šance dostal Adamia. Hroššo jeho strelu vyrazil nohami a následná dorážka už letela ponad bránku. Nitra otvorila skóre zápasu v 22.minúte – Grajciar centroval z pravej strany a prízemnú strelu posielal do Mičovičovej brány Semeník. Prvý krok sa vydaril, ostávalo ešte dva pridať a popri tom samozrejme neinkasovať. V nasledujúcej minúte dostal loptu do behu šikovný stredopoliar domácich Grajciar a strelou z voleja k pravej žrdi ponaťahoval gólmana Mičoviča. Grajciar mal prsty aj v akcii z 26.minúty, kedy po jeho centri nesadla Semeníkovi a ani Farkašov pokus nemal gólovú dohru. Aj na opačnej strane sa diali veci - v 32.minúte sa „čierno-bieli“ snažili ohroziť Hrošša, Herasimjuk prihrával na A.Sadigova, ktorý zakončoval nepresne. Koniec-koncov, tých nepresností bolo už tak dosť na oboch stranách.
Počas prestávky odovzdával kouč slovenskej reprezentácie do 21 rokov Jozef Barmoš za asistencie ďalších činovníkov SFZ víťazný pohár staršiemu dorastu Nitry, ktorý triumfoval v I.lige v ročníku 2007/08. Po invázii vínnych mušiek, značne znepríjemňujúcich nás pobyt v dolnej časti hlavnej tribúny (najmä v Rudolfovi vyvolávali extrémnu nervozitu), sa presúvame na náprotivnú stranu. Mraky sa na oblohe trocha roztiahli a príjemnú podvečernú futbalovú atmosféru oživili aj lúče klesajúceho letného slnka.
Skóre bolo konečne vyrovnané v úvode druhého dejstva. Najskôr „naftári“ tečovali Gruberovu strelu za vlastnú bránku, z čoho rezultoval rohový kop v podaní domácich. Grajciar rozohral priamo na hlavu Čemana, ktorý poslal loptu zblízka do siete. Po chvíľkovom uspokojení sa domácich mali Neftči zo dve príležitosti, no Čertoganov ani Adamia úspešní neboli. Rovnako (ne)pochodil aj Herasimjuk strelou z hranice 16-ky a Bayramov so svojou prudkou strelou. Najväčšia šanca hostí, ktorých pásikované dresy nápadne pripomínali našu Petržalku, prišla v 72.minúte. Hráči azerbajdžanského klubu prečíslili nitriansku obranu, Karlos sa dostal až pred Hrošša, no ten skvelým zákrokom jeho šancu zlikvidoval a zachoval šance svojho tímu na postup do 2.kola. Toľko očakávaný tretí gól pre Nitru padol v 83.minúte – po brvne Karlíka zo skrumáže v pokutovom území hostí skóroval Semeník. Nebolo diváka, ktorý by v návale radosti nevyskočil zo sedadla. Azda okrem niekoľkých priaznivcov Neftči, ktorých mi vzápätí prišlo trocha ľúto. Napokon však nemerali cestu od ďalekého Kaspického mora zbytočne. Striedajúci žolík Karlos využil chvíľkovú nepozornosť Nitranov a vsietil postupový gól. Ostal som šokovaný. Päť minút pred koncom mohla Nitra už len zabrať na plné obrátky, vrhnúť do hry všetky sily a dúfať, že štvrtý gól padne. Šance boli, v nadstavenom čase (až 5-minútovom!) výborne hlavičkoval Karlík, Mičovič však pohotovo zasiahol, ba Nitra si pri priamom kope zahrala „presilovku“ s brankárom Hroššom.
Nič už ale nepomohlo, miestenku v druhom kole Intertoto cup-u si vybojovali hráči Neftči Baku. Pozápasová radosť Azerbajdžancov odrážala fakt, že z ich pohľadu je to obrovský úspech. Pre mňa je to veľká hanba, znamenie, že slovenský futbal ustupuje zo svojich pozícii na medzinárodnom poli. Keď pred dvoma rokmi Spartak Trnava vypadol v 1.kole pohára UEFA s Karvanom Jevlach, zhodou okolností taktiež azerbajdžanským klubom, bolo to čosi neslýchané.

Hlasy:
Pavel Malura (tréner Nitry): „Po nezvládnutom prvom zápase sme vedeli, že nás dnes bude čakať nesmierne ťažká úloha. Súpera sme museli neustále napádať. V prvom polčase sme si vytvorili prevahu a dali sme aj gól. V druhom sme síce pridali rýchlo druhý, ale skúsení hostia mali potom viaceré šance. Nakoniec sa nám podarilo streliť aj tretí gól. Je veľká škoda, že sme o chvíľu nato inkasovali a nepostúpili sme tak do ďalšieho kola. Hostia preukázali väčšiu skúsenosť, no my sme podali dobrý výkon a postup by sme si zaslúžili.“
Anatolij Demjanenko (tréner Baku): „Nespokojný som s prvým polčasom, kedy sme dostali gól, od ktorého sa to potom všetko odvíjalo. Domáci kontrolovali hru, my sme podali bezfarebný výkon. Vedeli sme, že to bude po prestávke ťažké, no mali sme stopercentné gólové momenty. V druhom polčase sme síce inkasovali ďalšie dva góly po štandardných situáciach, ale podarilo sa nám streliť jeden gól a sme šťastní,že sme postúpili do 2.kola. Musím sa poďakovať našim divákom, ktorí nás prebudili.“

Výsledky ostatných zápasov 1.kola: Bohemian FC Dublin - Rhyl FC /5:1, 4:2/, HB Tórshavn - IF Elfsborg /1:4, 0:0/, FK Ekranas - FC Narva Trans /1:0, 3:0/, Lisburn Distillery FC - FC TPS Turku /2:3, 1:3 /, FK Riga - Fylkir FC /1:2, 2:0 /, FC Etzella Ettelbruck - FC Lokomotivi Tbilisi /0:0, 2:2/, MKS Cracovia Kraków - FK Šachťor Soligorsk /1:2, 0:3 /, FC Mika Jerevan - FC Sheriff Tiraspol /2:2, 0:0/, FK Žetisu Taldykorgan - Budapest Honvéd FC /1:2, 2:4/, HNK Rijeka - FK Renova Džepčište /0:0, 0:2/, KS Besa Kavajë - Ethnikos Achna FC /0:0, 1:1/, NK Čelik Zenica - FK Grbalj Radanovići /3:2, 1:2/, Hibernians FC - ND Gorica /0:3, 0:0/

Radšej Baku
Nitra, 30.júna 2008 - Ako sa v sobotu ukázalo, Baku nemuselo byť pre Nitru veľkým sústom. Naftári hýrili sebavedomím, ich skúseností z medzinárodných konfrontácií napokon rozhodli. Veľavravné boli signály pred prvým zápasom, keď z tábora Neftči prenikli informácie o „zabukovaných“ letenkách do Holandska. Stalo sa, po vytrápenom postupe mieria do krajiny tulipánov, kde majú až do štvrtku rozloženú tréningovú bázu. Odtiaľ sa presunú do Antverp. Pod Zoborom si vydýchli aj Belgičania. Hoci si po zápase v Baku želali Nitru, počas odvety zmenili názor. „Let do Azerbajdžanu je namáhavý, ale tešíme sa naň, ako schodnejšia pre tretie kolo sa nám viac vidí cesta cez Baku,“ smial sa manažér Germinal Beerchot Antverpy Paul Heyness.

Malura už vie viac
Nitra, 30.júna 2008 - Futbalisti Nitry okúsili v sobotu, ako blízko majú k sebe sláva a pád. Rozlúčka s Intertotom bolela najmä vzhľadom k priebehu odvety, diváci ale vyprevádzali sklesnutých hráčov s potleskom. Pritom ešte v 83.minúte vyzeralo všetko fajn, po góle Semeníka svietilo na časomere 3:0, tento stav posúval do druhého kola práve Nitričku. Stačila však malá nepozornosť, práve tie však často rozlišujú veľké mužstvá aj futbalistov od trpaslíkov – po zbytočnej štandardke prišla smolná skrumáž a bolo po nádejach. Pavel Malura ale nebedákal, dvojzápas s Baku mu otvoril oči smerom ku kabíne. Hráčske zmeny medzi zápasmi čosi naznačili, je to ale len začiatok dlhej cesty a pri všetkej úcte k súperovi z Azerbajdžanu, v domácej súťaži nebude veľa súperov ako Baku.

Rozlúčka s Intertotom musí prebolieť
Nitra, 30.júna 2008 - O postupujúcom sa rozhodlo v Baku. Názor trénera futbalistov Nitry Pavla Maluru si po skorej rozlúčke s pohárovou Európou rýchlo osvojili aj jeho zverenci. Český kormidelník sa s novým mužstvom zoznamuje za behu. Jeho premiéra na lavičke Nitry mala pred týždňom v Baku horkastú príchuť, v sobotňajšej odvete však Malura živil aj s hráčmi dlho šancu na postup. Súpera prekvapili hneď štyrmi zmenami v zostave. „Vsadili sme od začiatku na vysoký pressing, ktorý by sa nám pri systéme 4-5-1 hral ťažko. Hra na dvoch útočníkov priniesla viac priestoru pre Semeníka a vyplatilo sa. Zmeny sme urobili aj v defenzíve, na krajoch sme vsadili na konštruktívne typy a obrovské skúsenosti Čemana sme využili v strede obrany,“ komentoval Malura pohyby v zostave.
Pohyb možno teraz čakať aj v nitrianskom kádri, príhodnejší čas na jeho zúženie už asi nebude. „Áno, vyradenie z Intertota je z tohto pohľadu pre nás paradoxne výhodou, máme totiž čas na pokojné chystanie sa na ligu. V priebehu týždňa by sme chceli zúžiť káder do podoby, v akej pôjde do novej sezóny,“ priblížil tréner Nitry Pavel Malura dôležitý moment letnej prípravy.
Eufória prišla skoro. Mužom sobotňajšej odvety mohol byť Róbert Semeník, dva góly potešili v dôležitom zápase aj strelca jeho kalibru. „Na prvý mi nabil šikovnou kolmicou Irakli Liluašvili, zakončoval som naslepo. Pri druhom góle som mal aj šťastie, keď sa ku mne odrazila od brvna hlavička Martina Baču,“ opisoval Robo momenty, ktoré naklonili Nitru na dosah k postupu. Ale radosť prišla priskoro... „Škoda, po treťom góle sme mali zostať pevne na nohách, eufória ešte nebola na mieste. Taký koniec by mrzel každého, o postupujúcom sa vo veľkej miere rozhodlo už v Baku, tréner to po zápase dobre vystihol. Na druhej strane, mal aspoň možnosť vidieť viacerých hráčov z kádra v zápasovej akcii, čo určite pomôže v príprave na novú sezónu,“ sumarizoval 35-ročný kanonier plusy aj mínusy sobotňajšej rozlúčky Nitry s letným Intertotom.
Gruzínec Irakli Liluašvili dostáva v nitrianskom drese viac šancí, ako bol zvyknutý na jar. V sobotu nastúpil vôbec po prvý raz od začiatku stretnutia a rovnako ako v Baku bol platný najmä v osobných súbojoch, počítala sa aj prihrávka na prvý Semeníkov gól, ktorá mala oči. „Veľmi ma potešila nominácia do základnej zostavy, chcel som sa odvďačiť dobrým výkonom. Z ihriska som išiel za stavu 2:0 a s presvedčením, že chalani urobia ten posledný krok. Tretí gól nás posúval ďalej, škoda potom toho záveru, ešte raz veľká škoda,“ smútil Irakli za šancou ukázať sa s Nitrou aj vo vyspelejšej futbalovej kultúre ako je tá naša.

Pretaviť odhodlanie na postup
Nitra, 28.júna 2008 - Nitranov čaká náročná úloha. Pred týždňom prehrali na Národnom štadióne Tofika Bachramova v Baku s Neftči 0:2. „V kabíne je cítiť odhodlanie a presvedčenie, že cez súpera sa dá postúpiť,“ povedal optimisticky naladený tréner Nitry Pavel Malura. Včerajšok vyplnil dôkladný rozbor prvého zápasu, po ktorom nasledoval tréning na hlavnej ploche. „Zmeny v zostave nevylučujem. Musíme hrať agresívnejšie, viac nátlakovo, ale popri tom nesmieme zabúdať na defenzívu, lebo v prípade inkasovania gólu by sme si veľmi skomplikovali cestu za postupom,“ zdôraznil Malura. Najmä „vďaka“ zbytočným chybám v nitrianskej obrane má súper teraz výhodu dvojgólového náskoku. „Neftči má kvalitný káder, ale zdalo sa nám, že má problémy s kondíciou, čo by sme mohli využiť. Každopádne je v našich silách, aby sme cez súpera prešli, no nebude to jednoduché,“ uvedomuje si Malura, ktorý má k dispozícii kompletný káder. Kapitán Marián Ďatko si uvedomuje, že mužstvo nečaká ľahký zápas. „Neftči má skúsených hráčov a viacero legionárov dodáva tímu väčšiu silu. Verím, že odveta bude iná.“ Vstupné je 150 korún na hlavnú tribúnu, na zvyšné 100 korún.
Štyridsaťčlenná výprava Neftči Baku priletela do Bratislavy vo štvrtok charterovým letom z Baku. Ubytovali sa v Piešťanoch v hoteli Balnea Esplanade a podvečer mužstvo trénovalo v neďalekých Moravanoch nad Váhom. V piatok o 17.hodine si vyskúšalo aj trávnik na nitrianskom štadióne. Káder je zdravotne v poriadku. Azerbajdžanci nemali žiadne špeciálne požiadavky na stravu či ubytovanie. Vedenie Neftči v piatok absolvovalo výlet do Bratislavy.

Nitra proti Neftči so snahou rýchlo zmazať manko, no opatrne
Nitra, 27.júna 2008 - Futbalisti FC Nitra nastúpia v sobotu do odvety 1.kola UEFA Intertoto Cupu proti azerbajdžanskému Neftči Baku s vedomím, že musia zmazať dvojgólový náskok súpera. Ten pred týždňom na domácej tráve zvíťazil 2:0 gólmi F.Sadigova a R.Sadigova hneď z úvodu stretnutia.
Úspešnejší z tejto konfrontácie sa v 2.kole stretne s belgickým Germinal Beerschot Antverpy. Tréner Pavel Malura má k dispozícii celý káder, v strede týždňa podľahla Nitra v prípravnom zápase českému majstrovi Slavii Praha 1:3. „Mužstvo je zdravotne v poriadku. Okrem dlhodobých maródov sú trénerovi k dispozícii všetci. Hrali sme v týždni prípravný zápas so Slaviou, kde dostali šancu aj tí, čo v Azerbajdžane nehrali. Niektorí podali dobré výkony, takže tréner má z čoho vyberať,“ povedal pre TASR generálny manažér Jozef Petráni. Slováci pôjdu do zápasu so snahou čo najskôr zmazať manko, no najmä so zámerom nedostať gól. „Základ bude neinkasovať, lebo streliť potom štyri góly by bolo len veľmi ťažko. Chceme ísť rýchlo za prvým gólom, ideálne by bolo dať dva ešte do polčasu, aby sme mali potom dostatok času rozhodnúť o postupe,“ dodal Petráni, ktorý je však optimistom. „Musíme hrať dobre, a ak budeme hrať dobre, výsledok príde. Musíme byť trpezliví, zápas sa hrá 90 minút, ak rozhodneme o postupe až v závere, budeme tiež spokojní.“
V sobotu je okrem súboja v Nitre na programe ďalších desať odviet 1.kola Intertoto Cupu, v nedeľu ešte tri. Zápas estónskeho Trans Narva s litovským Ekranasom povedú Slováci Pavel Olšiak, Vlastislav Laskovský a Dušan Hrčka. Výbornú pozíciu na postup do 2.kola majú írsky Bohemians, švédsky Elfsborg či slovinská Gorica. V druhom kole je nasadených 14 tímov - Sivasspor, Grasshoppers Zürich, Bnei Sachnin, Panionios Atény, OFK Belehrad, Germinal Beerschot, Saturn Moskovská oblasť, Simferopoľ, Sturm Graz, FK Teplice, Odense BK, Hibernian, Rosenborg Trondheim a neurčený bulharský klub. V treťom kole sa potom o postup do predkola Pohára UEFA pridajú aj Deportivo La Coruňa, SSC Neapol, SC Braga, VfB Stuttgart, Stade Rennes, NAC Breda, Aston Villa a FC Vaslui.