3.kolo UEFA Europa League, odvetný zápas

Góly: 2.Novák, 55.Bašista, 90+ Cicman - 17.Džermanović
Vylúčení: ŽK: 14.Bašista - 3.Šešlija, 43.Regoje
Rozhodovali: S.Suchina - O.Celovalnikov, V.Kulagin - V.Charlamov (všetci Rusko)
Delegáti: E.Mavrokoukoulakis (Grécko), G.Hovhannisyan (Arménsko)

Zostavy:
Košice: Nikola Schreng - Stanislav Kišš, Peter Bašista, Róbert Cicman, Stanislav Smrek - Timon Dobias - Miroslav Viazanko (81.Kamil Karaš), Dávid Škutka, Marko Milinkovič (84.Filip Serečin) - Lukáš Janič - Ján Novák (76.Juraj Hovančík)
Slavija: Mladen Lučić - Branislav Arsenijević, Bojan Regoje, Ivan Stanković, Vukasin Benović - Nemanja Šešlija - Sretko Vuksanović (69.Saša Radovanović), Goran Šimić (79.Dragan Nikolić), Vicina Ščepanović (85.Ognjen Todorović) - Dejan Džermanović, Levan Kutalia

Povedali pred zápasom:
Ján Kozák (tréner Košíc): „V prvom rade chcem srdečne privítať hostí zo Sarajeva. Počas celého nášho pobytu v Sarajeve sa o nás veľmi dobre postarali a my by sme im to chceli vrátiť. Pravda na prvom mieste je odvetný zápas. Obe mužstvá chcú postúpiť. Verím, že tak, ako bol korektný prvý zápas, bude i druhý. Slavija má svoju silu. Ak prešla cez Aalborg, ktorý hral v skupinovej fáze Ligy majstrov, tak to jasne svedčí o kvalite mužstva. V prvom zápase sme domácich prekvapili. Prakticky všetko nám v ňom vychádzalo. Súpera sme zaskočili rýchlym prvým gólom. Musel otvoriť hru a inkasoval druhý gól. To sa hrá potom každému mužstvu ťažko. Verím, že si moji chlapci budú užívať odvetu, lebo je tu šanca, aby po dlhom čase prišlo do Košíc kvalitné mužstvo zvučného mena. Aj preto sa na stretnutie zodpovedne pripravujeme. Máme dobrú východiskovú pozíciu, no každý zápas je iný. Pred Slavijou máme rešpekt.
Čo sa týka štvorice zranených hráčov, tak určite nemôžem rátať s Kamilom Kuzmom. Štart ďalších troch je otázny. Viazanko, Kaminský i Škutka trénovali individuálne. Najlepšie z nich je na tom posledne menovaný.“
Zoran Erben (asist.trénera Slavije): „Je pre mňa potešením, že som znovu v Košiciach. Pred desiatimi dňami som sledoval ligový duel MFK s Nitrou. Košičania milo prekvapili na našej pôde. Podali dobrý kolektívny i individuálne výkony. Mali sme týždeň na to, aby sme si naštudovali hru Košíc. Prišli sme sem zabojovať. Ak nám pán Boh pomôže a strelíme prvý gól, bude to zaujímavý zápas. Tipujem, že by sme ho mohli vyhrať 4:1. V žiadnom prípade nesmieme inkasovať prví. Domáci tím má veľkú silu v protiútokoch. Verím, že to bude pekný, korektný a férový duel.“

Pohárová Európa sa na košickú pôdu vracia po dlhých deviatich rokoch, kedy v 1.predkole dnes už neexistujúceho Pohára UEFA (nahradila ho práve Európska liga) vtedajší 1.FC vypadol s rakúskym Grazom. Takú udalosť si nemôžeme nechať ujsť, teda okrem Michala, ktorý neočakávane odcestoval domov.
Súperom Košíc, ktoré medzičasom spadli o dve súťaže nižšie, skrachovali a zlúčili sa s Ličartovcami, opätovne postúpili do Corgoň ligy (už v staronových žlto-modrých farbách), aby v minulej sezóne vyhrali Slovenský pohár, je menej známy sarajevský klub Slavija. Menej známy preto, že v čase komunistickej Juhoslávie mal zastavenú činnosť a do najvyššej súťaže Bosny a Hercegoviny sa vrátil až nedávno. V Európskej lige UEFA figuruje ako víťaz „Kupe Bosne i Hercegovine“, čiže miestneho pohára, pričom v predchádzajúcom kole vyradil dánsky Aalborg, minuloročného účastníka Ligy majstrov. Najmä preto sa javil ako nebezpečný súper. V prvom zápase vo Východnom Sarajeve, kde tento klub bosnianskych Srbov pôsobí, však prekvapivo vyhrali Košice 2:0. Je tu teda veľká šanca na postup do playoff, v ktorom by do metropoly východu mohol zavítať nejaký ozajstný európsky veľkoklub. Ostáva nepokaziť odvetu.
Vstup na zápas je z dobrej vôle klubu, ktorý chce vytvoriť čo najväčšiu divácku kulisu, zadarmo, počet miest je však obmedzený a na lístok si treba počkať v pomerne dlhej fronte. Na Lokomotíve sa okrem iného stretávam s bývalým spolužiakom zo základky Jakubom Fedoriakom, taktiež sledujúcim dianie okolo košického futbalu. Lístky sme teda odbavili niekedy na obed, zápas však začína až o piatej poobede. Keďže na Loky prichádzame električkou pomerne natesno, navyše musíme prejsť dôkladnou kontrolou pri turniketoch a vzhľadom na nával ľudí v južnej časti oválu nevieme nájsť ideálne miesto, z nejakých prvých desiatich minút toho moc nemáme. Napokon sme zakotvili na okraji oválu medzi bránkou a hlavnou tribúnou. Síce na stojáka, ale na počudovanie to nebolo vôbec zlé.
Začiatok stretnutia sa pre Košice vyvíjal ideálne, už v druhej minúte po Janičovom vysunutí skóroval Novák, jeho gól, ako som už spomenul, sme nevideli. V ďalšom priebehu určovali tempo hry domáci, lopta bola častejšie na opačnej strane hriska pri bránke Srbov. Už krátko po Novákovom góle sa zvýšiť pokúsil Škutka, jeho strelou si však gólman hostí Lučič vyrazil a následný pokus Janiča nebol presný. Z azda prvej akcie hostí sa potvrdilo v športe známe nedáš-dostaneš – prekvapená ostala celá obrana Košíc aj brankár Schreng, keď Džermanovičov neškodný padáčik skončil v sieti. Vstrelený gól oživil sarajevské mužstvo, ktoré z rýchlych brejkov riadne dávalo zabrať domácej obrane. Do vedenia mohol svojich poslať Kutalia, ktorého strelu Schreng reflexívne vyrazil, Benovičova dorážka už jeho svätyňu minula. Tým sa v prvom polčase vážnejšie šance vyčerpali, hra sa odvíjala medzi 16-kami, defenzívy oboch tímov kraľovali pokutovému územiu a nedovoľovali strelcom sa presadiť. Aj tempo hry sa mierne spomalilo. Zraky divákov priťahovala najmä transparentová produkcia košických ultras, ktorí iniciovali aj niekoľko mexických vĺn. Svoj transparetnt: „Ultras Košice – thank you for solidarity with serbian people,“ zrejme ako odpoveď na postoj Slovenska k nezávislosti Kosova, vyvesil aj fanklub hostí, načo sa tu a tam ozval potlesk a akési súhlasné pokriky.
V priebehu polčasovej pauzy sledujem pribúdanie kopovitých oblakov na belasej oblohe, kochám sa výhľadom na Hradovú či hradbu panelákov na východnom okraji Košíc, vykukujúcu spoza oválu Lokomotívy, inak sa s Rudolfom zabávame na rôznych postavičkách, ktoré do Čermeľa prilákal vstup zadarmo – „herečiek“ ani v americkom tínedžerskom filme, vlasatí metalisti či starí borci pamätajúci ešte Jednotu. Ale väčšinou bežní „civilisti“ ako my ;)
Do druhého dejstva vstúpili opäť aktívnejšie Košičania, ktorí inak uvoľnenejšie hrajúcich Srbov dostávali pod tlak. V 53.minúte unikol po pravej strane húževnatý Novák, po ktorého centri zahral rukou jeden z hosťujúcich obrancov. Ruskí rozhodcovia, celkovo pískajúci akosi v prospech Srbov (staré spojenectvo sa nezaprie...), nereagovali. Zlomový moment pre košické mužstvo prišiel v 55.minúte, keď po Milinkovičovom rohovom kope najlepšie dosiahol na loptu Bašista, aktuálne kapitán Košíc, a jeho hlavičke pomohla do siete bočná žrď. Košičania po vedúcom góle ešte pridali na obrátkach, dvakrát ich však pred šestnástkou hostí zastavil ofsajdový verdikt. V 60.minúte mohol ďalší gól pridať Novák, jeho strela však tesne minula bránku Slavije. Na opačnej strane pochodil rovnako Ščepanovič. Hostia mali šancu vyrovnať v 71.minúte, no Džermanovič po Ščepanovičovom centri neuspel v hlavičkovom súboji s Bašistom. V 85.minúte zahrával roh čerstvo striedajúci Serečin, no po jeho centri a následnej prudkej strele Škutku sa lopta odrazila od žrďky do bránkoviska, kde ju prikryl pohotový Lučič. Dve minúty nato vyslal Serečin ďalekonosnú strelu na bránku Slavije, aj túto však zastavila žrď. S blížiacim sa koncom druhého polčasu nič nenasvedčovalo zmene skóre, pomaly sme teda mohli oslavovať postup. V krátkom nadstavenom čase ešte vsietil rozhodujúci gól Cicman, keď do poodkrytej Lučičovej bránky doťukol odrazenú strelu Karaša. Hlavný rozhodca krátko potom ukončil zápas. Hráči oboch mužstiev si podávajú ruky, Košičania sa nato odoberajú pred sektor burácajúceho fanklubu. Na Lokomotíve azda niet človeka, s výnimkou tých niekoľkých fanúšikov Slavije, ktorý by s dnešným strhujúcim zápasom, troma gólmi v sieti súpera i postupom do playoff kola s celkovým skóre 5:1, nebol spokojný. Už len to, že sa tento zápas odohral, je po peripetiách posledných rokov veľkým zadosťučinením pre košický futbal. Ešte väčším sviatkom však bude príchod AS Rím, proti ktorému však búdu Košice už celkom určite ťahať za kratší koniec...
Štadión opúšťame s mohutným davom, valiacim sa od Lokomotívy všetkými smermi. Ísť na električku alebo autobus nemá zmysel, všetko bude totálne natrieskané. Peši pokračujeme Komenského ulicou do centra mesta, kde nasávame večernú atmosféru, a v hlavách nám znie melódia kultovej írskej národnej piesne „Johnny I Hardly Knew Ya“, ktorú počas zápasu pospevoval fanklub Košíc.

Hlasy:
Ján Kozák (tréner Košíc): „Máme za sebou dva veľmi dobré zápasy s postupovou koncovkou. Zápas v Sarajeve aj dnešná odveta boli veľmi kvalitné. Veľmi ma teší dnešné víťazstvo v stretnutí, ktoré prinieslo veľa vzruchu. Kombinačne boli v oboch lepší hostia. My máme typy hráčov na rýchle protiútoky a tomu sme podriadili taktiku. Hlavne prvý zápas bol veľmi dôležitý, nebyť víťazstva 2:0, v odvete by sa nám hralo ťažko. Dnešný zápas priniesol veľa zaujímavých momentov, štyri góly, tri brvná, ľudia sa bavili, a to je podstatné. Som rád, že naše mladé neskúsené mužstvo vyhralo a postupuje ďalej. Sme radi, že si fanúšikovia našli cestu na štadión a prišli nás povzbudiť.“
Zoran Erben (asist.trénera Slavije): „Zo srdca gratulujem Košičanom za dobrý výkon k postupu do ďalšieho predkola. Prajem im šťastie v ďalších zápasoch. V oboch zápasoch boli futbalovejší a zaslúžili si vyhrať. Zápas bol kvalitný, zvlášť prvý polčas, keby obe mužstvá mali dosť príležitostí na strieľanie gólov. Veľmi nás mrzí, že sme dostali rýchly gól v úvode zápasu a takisto druhý v úvode druhého polčasu. Som veľmi rád, že sme dokázali streliť gól na ihrisku súpera. Mrzí ma však skutočnosť, že sme nepostúpili. Taký je futbal.“

Výsledky ostatných zápasov 3.kola: Helsingborgs IF - FK Sarajevo /2:1, 1:2, 4:5p/, Fredrikstad FK - KKS Lech Poznań /1:6, 2:1/, HNK Rijeka - FC Metalist Charkiv /1:2, 0:2/, AS Roma - KAA Gent /3:1, 7:1/, FC Vaslui - AC Omonia Nicosia /2:0, 1:1/, IFK Göteborg - Hapoel Tel Aviv FC /1:3, 1:1/, PFC Eindhoven - PFC Černo More Varna /1:0, 1:0/, FK Metalurg Doneck - Interblock Ljubljana /2:0, 3:0/, Valerenga IF Fotball - PAOK Thessaloniki /1:2, 1:0/, SK Rapid Wien - APOP Kinyras Peyias FC /2:1, 2:2/, FC Honka - FK Karabakh Agdam /0:1, 1:2/, FC Vaduz - FC Slovan Liberec /0:1, 0:2/, St Patrick's Athletic FC - FC Krylia Sovetov Samara /1:0, 2:3/, Randers FC - Hamburger SV /0:4, 1:0/, Tromso IL - NK Slaven Belupo Koprivnica /2:1, 2:0/, Brondby IF - KP Legia Warszawa /1:1, 2:2/, FK Vojvodina Novi Sad - FK Austria Wien /1:1, 2:4/, PFC CSKA Sofia - Derry City FC /1:0, 1:1/, FC Steaua Bucureşti - Motherwell FC /3:0, 3:1/, MŠK Žilina - HNK Hajduk Split /1:1, 1:0/, SC Braga - IF Elfsborg /1:2, 0:2/, Aberdeen FC - SK Sigma Olomouc /1:5, 0:3/, FK Rabotnički Skopje - Odense BK /3:4, 0:3/, FK Sevojno - OSC Lille /0:2, 0:2/, OFK Petrovac - SK Sturm Graz /1:2, 0:5/, Fenerbahçe SK - Budapest Honvéd FC /5:1, 1:1/, Bnei Yehuda Tel Aviv FC - FC Paços de Ferreira /1:0, 1:0/, Club Brugge KV - FC Lahti /3:2, 1:1/, AC Bilbao - BSC Young Boys Bern /0:1, 2:1/, KR Reykjavík - FC Basel /2:2, 1:3/, Maccabi Netanya FC - Galatasaray SK /1:4, 0:6/, FC Dinamo Tbilisi - FK Crvena zvezda Beograd /2:0, 2:5/, KS Polonia Warszawa - NAC Breda /0:1, 1:3/, FK Vétra - Fulham FC /1:3, 1:3/

Fanúšikovia boli vynikajúci, zhodujú sa hráči Košíc
Košice, 7.augusta 2009 - Hráčom MFK Košice premiéra v pohárovej Európe po dlhých deviatich rokoch vyšla na výbornú. V dvojzápase s bosnianskym tímom FK Slavija Sarajevo strelili päť gólov, inkasovali jediný a zaslúžene sa tešia z postupu už do 4. predkola Európskej ligy UEFA 2009/2010. Zverenci trénera Jána Kozáka v odvete v domácom prostredí (3:1) nenechali nikoho na pochybách, že zo spomínanej dvojice sú práve oni ten správny tím na postup do ďalšej fázy. V Čermeli sa vo štvrtok zišla na košické pomery posledných rokov celkom slušná návšteva, viac ako 8000 divákov sa futbalom bavilo, čoho znakom boli aj mexické vlny v prvom aj druhom polčase.
„Všetci chlapci dnes hrali pekný futbal pre fantastických divákov. Práve im vďačíme za to, že sme sa dostali tam, kde sme,“ pochválil výbornú kulisu na tribúnach kapitán Košičanov Peter Bašista. Nielen on, ale aj ďalší hráči ihneď po zápase vyzdvihli podporu fanúšikov. „Konečne sme mali na štadióne veľa divákov, hralo sa nám oveľa lepšie. Keď príde na zápas toľko ľudí, vtedy sa jednoduchšie zo seba vydáva maximum. Je to pre nás motivácia,“ povedal tvorca hry žlto-modrých srbský legionár Marko Milinkovič a ešte dodal: „Verím, že ľudia prídu aj na ligový duel proti Žiline a budú naším dvanástym hráčom.“ Náladu v kabíne Košičanov azda najlepšie vystihuje zhodnotenie Miroslava Viazanka: „Odohrali sme výborný zápas pred skvelým publikom.“ Nemožno nepripomenúť, že na štvrtkový duel mali fanúšikovia vstup zdarma.
Spočiatku to v Košiciach vyzeralo na bezproblémovú pohárovú jazdu zverencov Jána Kozáka st., no opak bol pravdou. Hneď v úvode duelu síce strelil kanonier Ján Novák gól, súper z metropoly Bosny a Hercegoviny však v 17.min vyrovnal a aj nasledujúce minúty prvého polčasu potom patrili hosťom. „Dali sme rýchly gól, ale namiesto toho, aby nás to ešte viac naštartovalo, zviazali sa nám nohy. Inkasovali sme a mohli sme aj prehrávať, no podržal nás brankár. Záver prvého dejstva bol z našej strany veľmi kŕčovitý. Po zmene strán sme už hrali svoju hru, pridali dva góly a postúpili ďalej," zneli slová obrancu Róberta Cicmana, ktorý v nadstavenom čase upravil na konečných 3:1. Dvojgólové víťazstvo Košičanov teší o to viac, že ho dosiahli aj napriek neúčasti viacerých hráčov, Pre zranenia totiž nemohli nastúpiť Srb Nemanja Matič, stopér Patrik Kaminský či ofenzívne ladený Kamil Kuzma. Navyše v druhom polčase pre menšie zdravotné problémy odstúpil z hry aj strelec prvého gólu Ján Novák. Šancu dostali mladší hráči a tí sa svojej úlohy zhostili veľmi dobre. Svojím výkonom nesklamali 18-roční Kamil Karaš a Juraj Hovančík ani o rok starší Filip Serečin.
„Na hre mladíkov bolo vidieť, že futbal hrať vedia a ocitali sa aj v šanciach,“ nepriamo pochválil hru menej skúsených hráčov špílmacher Milinkovič a pridal sa k nemu aj kapitán Peter Bašista: „Každý v mužstve je nahraditeľný. Nemáme síce široký káder, ale chlapci, ktorí nastúpili, vydali zo seba všetko. Hrali so srdcom, hrali pre kolektív, hrali pre fantastických divákov.“

Jaňo Novák opäť otvoril skóre, tento raz po hokejovom blafáku
Košice, 6.augusta 2009 - Kým v Sarajeve otvoril Ján Novák skóre v 11.minúte, v odvete bol opäť prvým strelcom v zápase, no tentoraz už po 96 sekundách. „Som veľmi rád, že sa mi podarilo streliť gól. Dostal som dobrú prihrávku od Lukáša Janiča, išiel som sám na brankára a potom už nebol problém skórovať,“ povedal útočník MFK. Tomu sa podaril parádny hokejový blafák na brankára Lučiča a loptu už len dokopával do prázdnej brány.
Tréner FK Slavija si pred zápasom želal víťazstvo svojho tímu v pomere 4:1. Veľa nechýbalo, aby to nakoniec skončilo presne naopak. „Sarajevo už doma inkasovalo dva góly, pričom nestrelilo ani jeden. V Košiciach preto chceli skórovať a pokúsiť sa ešte niečo urobiť, no bolo veľmi dôležité, že sme strelili prvý gól.“ Tréner MFK Ján Kozák želal svojim zverencom, aby si odvetu užívali. Stalo sa tak? „Keď dal Peťo Bašista na 2:1 a potom "Cico" na 3:1, tak sme si záver naozaj užívali. Hrali sme už uvoľnenejšie a v pohode.“ Na štadión prišlo vysoká návšteva, ktorá vytvorila už dávno nepoznanú atmosféru. „Veru, dlho by som spomínal, kedy sme niečo také v Košiciach zažili. Určite sa nám hralo lepšie, ako keď príde do hľadiska tisícka. Boli sme veľmi radi, že nás prišlo povzbudiť toľko divákov. Bodaj by ich toľko prišlo i na Žilinu,“ dodal Ján Novák.

Po rukavici súperovi rukavica divákom
Košice, 6.augusta 2009 - Futbalisti MFK Košice majú nakročené do ďalších kôl Európskej ligy. V prvom zápase 3. predkola nástupcu Pohára UEFA totiž pred týždňom dokázali zdolať Slavija Sarajevo na jej trávniku 2:0. Zverenci Jána Kozáka, súpera, ktorý nie je z kategórie ľahkých - kolo predtým výsledkovo suverénne eliminoval minulosezónneho účastníka skupinovej fázy Ligy majstrov, dánsky AaB Aalborg - zaskočili skvelými kontrami, takže dvojgólová prehra bola vlastne pre Bosniakov milosrdná. Milosrdná však nebýva pohárová Európa, čo znamená, že Košičania sa stále musia mať na pozore. Sarajevčania prichádzajú v pozícii, z ktorej nemajú čo stratiť, budú musieť hrať dopredu, zároveň však uvoľnene - s tým, že vypadnú, sa už ich fanúšikovia pravdepodobne zmierili.
Na domácu premiéru Košíc v pohárovej Európe pozývajú fanúšikov hlavní reklamní partneri a sponzori klubu, ktorí pre všetkých priaznivcov MFK zabezpečili voľný vstup na toto stretnutie. Z tohto dôvodu sa pri vstupoch na štadión budú vyberať dobrovoľné príspevky, ktoré budú použité na charitatívne účely. Na tento zápas platia všetky permanentné vstupy, ktoré sa používajú na Corgoň ligu. Ostatné vstupenky si fanúšikovia budú môcť vyzdvihnúť v pokladniach tri hodiny pred začiatkom stretnutia. Každej prináleží konkrétne miesto na štadióne. Ak by nastala situácia, že sa minú, na štadión sa už nik nedostane. Fanúšikovia si môžu vypýtať miestenku do konkrétneho sektora. Sme zvedaví - po rukavici súperovi hodilo MFK i rukavicu košickým divákom. Zodvihnú ju?