1.kolo futbalovej Corgoň ligy - jesenná časť

Rozhodovali: R.Trutz - T.Mókoš, O.Brendza - R.Matúš

Zostavy:
Košice: Matúš Putnocký - Radoslav Školník, Patrik Kaminský, Lukáš Džogan, Stanislav Smrek - Róbert Cicman, Miroslav Viazanko (74.Kamil Kuzma), Jaroslav Kolbas, Nemanja Matić (85.Lukáš Janič), Marko Milinković (73.Filip Serečin) - Ján Novák
Ružomberok: Ľuboš Hajdúch - Daniel Jurč, Ján Maslo, Peter Majerník, Tomáš Ďubek (78.Pavol Pilár) - Juraj Kucka - Štefan Zošák, Ivan Hodúr, Viliam Macko (46.Miloš Lačný), Miroslav Božok - Marek Bakoš

Povedali pred zápasom:
V dvoch domácich dueloch s Ružomberkom ste zakaždým vyhrali 1:0. Brali by ste to aj dnes do tretice?
Ján Kozák (tréner Košíc): „Určite. Ružomberok má stabilizovanejšie mužstvo ako my, ak chceme uspieť, musíme podať veľmi dobrý a zodpovedný výkon.“
Viete, že Ružomberok vyšiel v Košiciach dvakrát po sebe strelecky naprázdno?
Michal Bílek (tréner Ružomberka): „Tento fakt ma neznervózňuje, veď každý zápas je iný. Svojmu mužstvu verím. Radi by sme dobre zvládli vstup do sezóny.“

V deň zápasu sme mali naplánovaný výlet do Humenného a na dva hrady v okolí, napokon sme to však kvôli futbalu skrátili iba na výstup na hrad Brekov. Domov prichádzame poobede, takže máme ešte čas si oddýchnuť. Zápas začína o pol siedmej, na električku od OC Cassovia (č.9) ideme o 17:50 hodín. Vstupné na zápas od minulého roka zdražili o 30 korún, navyše sme si trocha siahli do vrecka, keď sme miesto oválu kúpili lístky na hlavnú tribúnu, nekrytú časť. Bude sa odovzdávať Pohár SME/Práca pre najlepšieho kanoniera minulej sezóny Jána Nováka, tak aby sme naň dobre videli. Ešte pred samotným aktom odovzdania veľkého pohára a zlatej kopačky 17-gólovému strelcovi, čo sa v Košiciach udialo naposledy roku 1997, prebehol nástup hráčov oboch mužstiev a tiež gratulácie klubových funkcionárov dvom jubilantom, bývalým hráčom Košíc – Andrejovi Daňkovi a Jánovi Bodnárovi.
Ružomberok je ťažký oriešok. V posledných dvoch konfrontáciách na košickej Lokomotíve vyšiel víťazne domáci celok, no len po výsledku 1:0, okrem toho raz po vlastnom góle Ružomberčana Laurinca. Pod Čebraťom Košice v uplynulej sezóne utrpeli prehru 1:0, čo jasne dokumentuje ružomberskú domácu nebezpečnosť. Liptáci sa pred sezónou 2008/09 posilnili, nedá sa však povedať, že výrazne. Prišli Peter Majerník (brat Pavla Majerníka, teraz už bývalého hráča Košíc), Nitran Hodúr z Čiech, či tréner Bílek zo Sparty Praha. Funkcionári klubu zároveň ohlásili útok na európske poháre. Oproti nášmu MFK, kde vsadili na vlastných odchovancov a za cieľ si dali stred tabuľky, je to značne sebavedomejší prístup. Košice síce v generálke pobili Diósgyőr vysoko 7:0, veľmi som im ale pred prvým „ostrým“ zápasom ligy neveril. Favorizujem Ružomberok.
Stretnutie začína po spomínaných ceremóniách o 18:30 hodín výkopom Ružomberčanov. Počasie je ideálne, ani otrasne teplo, ani sychravo. Chvíľu je trávnik zaliaty slnečnými lúčmi, oblohou sa však prevaľujú masy oblakov, ktoré zapadajúce slnko clonia. Už v úvode zápasu sa Košičanov posnažil prekvapiť nepresnou hlavičkou na Putnockého bránu Maslo. Od začiatku sa hral rýchly futbal, obe mužstvá mali dostatok priestoru na kombinácie. Po počiatočnom tlaku hostí sa v 5.minúte po práci Matiča v strede poľa dostal k lopte po pravom krídle Viazanko, presne zacentroval na Nováka, zakončujúceho do odkrytej ružomberskej svätyne.
Po otvorení skóre sa žlto-modrí dostali do pohody, nad Liptákmi herne dominovali v celom prvom polčase. Novák aj naďalej prezentoval streleckú chuť a v 16.minúte ho v poslednej chvíli v 16-ke o loptu pripravil Ďubek. V 20.minúte Novák zakončoval z ťažkej pozície mimo brány. Štyri minúty nato prenikol do pokutového územia hostí Milinkovič, ktorého nedovolene atakoval Maslo. Situáciu zaváňajúcu pokutovým kopom posúdil hlavný rozhodca ako čistú. Milinkovič v 28.minúte zahrával priamy kop, jeho strela však preletela iba tesne nad brvnom Hajdúchovej bránky. V 31.minúte do tretice aktívny Milinkovič z otočky pálil na ružomberskú bránu, strela však nemala dostatočný dôraz. Ružomberčania kontrovali v 38.minúte, keď Božok po individuálnej akcii tesne minul bránu Košíc. V 41.minúte sa k hlavičke po Školníkovom centri dostal Milinkovič, zakončoval nepresne.
Počas prestávky ohlásili návštevu – niečo vyše 2150, čo je na premiérový zápas slabota. Ani ultras sa s tým fandením nepretrhli, okrem toho na protest proti čomusi (títo ľudia majú neustálu nespokojnosť v povahe) vyvesili vlajky naopak. Druhý polčas začal miernejším tempom ako ten úvodný. V 54.minúte vystrelil Novák, jeho strela mala iba propagačný charakter, rovnako tak Hodúrov ďalekonosný pokus s Lačného dorážkou zblokovanou obranou Košíc. Na opačnej strane mal Novák príležitosť poistiť vedenie v 63.minúte, akciu však nedotiahol do konca, pri ďalšej zasa bránku hostí prestrelil. V 69.minúte sa Ružomberčan Zošák pokúsil vyrovnať, keď spoza šestnástky pohotovo vypálil, Putnocký však ešte pohotovejšie reagoval. Tento moment možno považovať za najväčšiu ružomberskú príležitosť. Hostia v závere zvýšili tlak, Hodúr rozdal niekoľko presných prihrávok na svojich spoluhráčov, ktorí však nemali obuté strelecké kopačky. Štvrťhodinku pred koncom vystrelil spoza pokutového územia Košíc Božok, domáci brankár bol však naň pripravený. Košičania, zrejme už takticky, v poslednej dvadsaťminútovke trikrát striedali. Aktívni hráči „ruže“ sa gólu nedočkali, o body mohol žlto-modrých pripraviť Bakoš, avšak jeho pokus vyriešil Putnocký. V krátkom nadstavenom čase mali Košice ešte výhodu priameho kopu, ktorý zahral Novák tesne vedľa brány hostí.
Košice zvíťazili zaslúžene. Čakal som, že nebezpečný Ružomberok ich prevalcuje, no na moje prekvapenie mali dnes naši navrch. Predviedli pekný kombinačný futbal s ukážkovým gólom, zaskvel sa brankár Putnocký (hoci mal nejaké tie kiksy pri výkopoch), v strede poľa rozprúdili hru Milinkovič a Viazanko, autor gólovej prihrávky, a samozrejme nemôžem zabudnúť na Jaňa Nováka, strelca víťazného gólu. Zo zápasu odchádzame spokojní nielen z výsledku, ale čo v našich končinách často nebýva, aj z hry samotnej.

Hlasy:
Ján Kozák (tréner Košíc): „Veľmi nám pomohol prvý gól, chlapci mohli hrať uvoľnenejšie. Podarilo sa nám to, čo sme chceli. Eliminovať silné stránky súpera, dobre sme prehusťovali stredné pásmo, mali dobrý pohyb. V prvom polčase sme mali príležitosť na strelenie ďalšieho gólu. Druhý polčas sme chceli hrať dozadu, nechať súpera hrať, ale nepúšťať ho do nebezpečných situácií. Škoda, že sme nedali druhý gól, som však maximálne spokojný, vyhrali sme a chlapci odohrali to, čo sme si v kabíne povedali.“
Michal Bílek (tréner Ružomberka): „Nezachytili sme úvod. Prvý polčas bol z našej strany zlý. Nepokryli sme stred ihriska, domácich sme nechali dostať sa do hry. Dostali sme blbý gól. V druhom polčase sme už hrali lepšie. Strieľali sme z diaľky, ale bránku často netrafili. Musím povedať, že som sklamaný.“

Výsledky ostatných zápasov 1.kola: FC Artmedia Petržalka - 1.FC Tatran Prešov /1:0/, ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla B.Bystrica /0:0/, FC Nitra - FK DAC 1904 Dun.Streda /2:1/, FC Spartak Trnava - MFK Dubnica n.V. /2:1/, MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce /2:0/

Školník: Gólom sme Ružomberok uzemnili
Košice, 21.júla 2008 - Futbalisti MFK Košice zvíťazili v prvom tohtosezónnom kole nad hráčmi z Ružomberka. Po úvodnom presnom zásahu Jána Nováka súpera k ničomu nepustili a napokon triumfovali v pomere 1:0. „Už som spomenul viackrát, že ak chce naše mladé mužstvo bodovať, základom nášho výkonu musia byť taktická disciplína a bojovnosť. Dali sme gól z brejku, vďaka bojovnému výkonu sme si už udržali najtesnejšie víťazstvo. Myslím si, že o ten gól sme boli lepší,“ zhodnotil stretnutie kapitán tímu Radoslav Školník.
Východniarom pomohol dôležitý gól, po ktorom mohli začať vyčkávať na protiútoky. „Nepríjemných Ružomberčanov sme uzemnili," skonštatoval obranca, ktorý vyzdvihol hru Košíc predovšetkým v prvom polčase. Po zmene strán sa už dostali k slovu i Liptáci. „Aj Ružomberok má behavé mužstvo a kvalitné individuality. Druhý polčas už bol z našej strany predovšetkým o bojovnosti. Sme radi, že sa nám podarilo vyhrať. Súpera sme do vyloženej gólovej príležitosti nepustili. Teší nás, že máme tri body, sú to veľmi dôležité body na úvod sezóny,“ dodal Školník.

Kráľ strelcov urobil tri body
Košice, 21.júla 2008 - Pred zápasom s Ružomberkom dostal najlepší strelec Corgoň ligy v sezóne 2007/08 Ján Novák obrovský pohár a šek na 100 tisíc korún. „Nečakal som, že ten pohár bude až taký veľký. Neberiem si ho však domov, nechám ho na sekretariáte klubu. Z finančnej prémie pôjde určite nejaká čiastka do spoločnej kasy mužstva. Uvidíme, ako to chalani rozdelia. Hlavné slovo bude mať asi pokladník Patrik Kaminský,“ rozhovoril sa Ján Novák najprv o momentoch, ktoré predchádzali výkopu sobotňajšieho stretnutia.
V ňom už v 5.minúte naznačil, že v letnom prípravnom období mu strelecká „slina“ veru nevyprchala... „Do každého zápasu idem s tým, že chcem dať gól a pomôcť mužstvu k víťazstvu. Dúfam, že sa mi to bude dariť. Od spoluhráčov som dostal na hrot útoku veľa prihrávok.“ Vyzdvihol spôsob, akým jeho spoluhráči narysovali gólovú akciu. Milinkovič pekne našiel na pravej strane odkrytého Viazanka, ktorý naservíroval Novákovi okrúhly 20.gól v 45.corgoňligovom štarte. „Viazanko dostal výbornú prihrávku za obranu súpera, dobre potiahol loptu, dal mi ju pred prázdnu bránu. Keďže lopta prudko skákala, dával som si pozor, aby som bránu neprekopol.“ Novák sa okrem gólu dostal ešte do viacerých nebezpečných akcií, no buď mu pri nich chýbala presnejšia muška, alebo väčší pokoj pri zakončení. „Doma chceme vyhrávať. S víťazstvom nad Ružomberkom sme spokojní, ustáli sme aj záverečný tlak súpera. Úvod do sezóny je vždy dôležitý.“

Lačný na novom poste priniesol vietor
Ružomberok, 20.júla 2008 - Naši chlapci nemajú za sebou najšťastnejší úvod nového ročníka Corgoň ligy. Aj keď pre výhru v Košiciach urobili všetko, súper svojou umnou hrou prečítal naše slabé stránky a zaslúžene zvíťazil 1:0. O jediný presný zásah sa postaral minuloročný najlepší kanonier ligy Ján Novák, ktorý zužitkoval presnú nahrávku Miroslava Viazanka.
Po prestávke vystriedal Viliama Macka Miloš Lačný, ktorý nastúpil s cieľom rozhýbať ofenzívu. „Tréner mi prizvukoval, aby som nabiehal do voľných priestorov, využil svoju rýchlosť a dal nejaký gól. Bohužiaľ sa mi to nepodarilo,“ so smútkom v očiach po zápase prehovoril technicky solídne vybavený futbalista, ktorý sa snažil aspoň pohybom robiť vetry súperovi.
Keď sa Košičania ujali vedenia, stiahli sa a vyčkávali na rýchle protiútoky, po ktorých naše zadné rady zamestnával predovšetkým Novák. „Je to logické. Oni bránili, my sme chceli hrať hore a spraviť niečo s výsledkom. Vzadu sa nám však otváral priestor a súper neustále hrozil kontrami,“ poznamenal Miloš Lačný, ktorý v mládežníckych kategóriách, ako aj v béčku hrával väčšinou v zálohe. Nový lodivod Michal Bílek sa však rozhodol rýchlonohého praváka zaradiť do útoku. Miloš sa so svojou novou úlohou stotožnil, zapracoval na sebe, aby bol prospešný tímu. „Stredová formácia bola pre mňa typická, no rozhodol som sa zmeniť systém hry,“ skonštatoval Lačný a na margo výsledku len smutne dodal: „Chceli sme vyhrať, úplne nám to nevyšlo. Som naozaj sklamaný.“
Ružomberčania budú skladať reparát už o týždeň na ihrisku nováčika z Prešova. Pre hráčov MFK to bude určite náročný duel. Tatranisti postúpili do ligy s veľkým bodovým odstupom, mesto žije futbalom a na ich vlastnom štadióne to bude prvý tohtosezónny corgoňligový duel. „V Košiciach sme to nezvládli trochu aj mentálne. Musíme disciplinovane plniť trénerove pokyny, aby sme na východe na druhý pokus už uspeli,“ dodal 20-ročný futbalista.

Nový kapitán Marek Bakoš chce konečne vyhrať aj v Čermeli
Ružomberok, 18.júla 2008 - Počas prípravy na nadchádzajúci ročník Corgoň ligy absolvovali naši chlapci sústredenia v Rakúsku a Česku, kde odohrali niekoľko prípravných stretnutí. Výsledky síce neboli príliš presvedčivé, ale vždy išlo o konfrontáciu s kvalitným zahraničným súperom. „Mohlo to byť aj lepšie. Prišli však noví hráči a na zohratie sa treba nejaký čas. V mužstve je všetko v poriadku, čo je veľmi dôležité. V kabíne cítiť zdravú nervozitu pred ligovým štartom. Prvého zápasu v Košiciach sa už nemôžeme dočkať,“ vyhlásil Marek Bakoš.
Minuloročný najlepší strelec MFK sa stal novým kapitánom mužstva. K rozhodnutiu neprišlo tak ako v minulej sezóne – voľbou hráčov, určil ho nový tréner Michal Bílek. „Trochu ma trénerov výber zaskočil,“ priznal pre Bakoš a ďalej pokračoval: „Rozhodol sa dať na mňa zodpovednosť. Som rád, že môžem byť spojítkom medzi realizačným tímom a kabínou. Je pre mňa výzvou pomôcť ešte viac mužstvu na ihrisku ako aj mimo neho, aby to bolo na osoh pre nás všetkých.“
V prvom ostrom zápase, do ktorého naša 23-ka privedie tím s kapitánskou páskou bude úvodné kolo Corgoň ligy, v ktorom sa predstavíme v Košiciach. V minulej sezóne sme sa s východniarmi stretli trikrát a vždy platilo heslo: „Môj dom, môj hrad.“ Po prvý raz sme ich v domácom prostredí zdolali 1:0, keď v poslednej sekunde sa zo skrumáže presadil Daniel Jurč, v Čermeli sme zhodne prehrali takým istým výsledkom, aby sme v poslednom vzájomnom meraní síl zdolali zverencov Jána Kozáka st. v pomere 3:0. „Obidva tímy sa zmenili, teraz to bude o niečom inom,“ poznamenal Bakoš a dodal: „Od príchodu do Ružomberka som v Košiciach nastúpil dvakrát a vždy sme prehrali 0:1, dá sa povedať, že po nešťastnom priebehu stretnutia. Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Verím, že túto sériu zlomíme. Je ten správny čas na to, aby sme tam konečne zvíťazili a odštartovali sezónu čo najlepšie.“