20.kolo futbalovej Gambrinus ligy - jarná časť

Vylúčení: ŽK: 76.Demeter - 8.Pilař, 46.Švancara, 70.Xavier, 80.Vozábal
Rozhodovali: R.Hájek - V.Zlámal, M.Urban - M.Makovička
Divákov: 1350

Zostavy:
Bohemians: Jaroslav Beláň - Pavel Macháček, Vít Turtenwald, Martin Horáček, Pavel Grznár - Tomáš Fenyk, Michal Demeter, David Zoubek (90.Josef Galbavý), Roman Dobeš (85.Michal Kropík), Jan Vošahlík (90.Miroslav Obermajer) - Stanley Ibe
Žižkov: Peter Bartalský - Lukáš Vaculík (84.Tomáš Kučera), Radek Pilař, Petr Gabriel, Herve Xavier Zengue - Martin Vozábal, Jiří Sabou, Josef Hušbauer, Zdeněk Koukal (46.Richard Kalod) - Pavol Straka, Petr Švancara (71.Riste Naumov)

Po včerajšom „paleontologickom“ popoludní trávim nedeľu ničnerobením, drobným upratovaním a pokusmi o učenie sa. Poobede sa počasie mierne zhoršuje, no napriek tomu nemením svoj plán zájsť po vyše troch mesiacoch zimnej pauzy na ligový zápas. Keďže prísun voľných lístkov od kolegu z RWE sa mi pre finančnú krízu zastavil, na pravidelné návštevy sparťanskej Letnej môžem načas zabudnúť. Ešteže to istia menší pražskí prvologisti, Bohemians a Viktoria Žižkov, obaja hrajúci na štadióne pod žižkovským vysielačom na Prahe 3. Električkou č.14 cestujem z Trojskej na Štrosmajerák, kde prestupujem na 26-ku zo Sparty na Hostivař. Po vystúpení na Husineckej nevychádzam z údivu nad frontami, tiahnucimi sa k pokladniam žižkovského štadióna. Toto som tu ešte nezažil. O to viac ma prekvapilo, keď hlásateľ oznámil dnešnú návštevu – iba 1350 ľudí... a na malé pražské derby... :(
Zápas začína o 17:00 a už od úvodu sa hra prelieva z jednej strany na druhú. Tempo hráči síce majú, no nejaké kombinácie či parádičky si nemôžu dovoliť pre nepriaznivý terén. Trávnik je už po chvíli rozkopaný, vyzerá doslova ako nejaká oráčina. Náznaky šancí sa objavujú, ale prvá vážnejšia prichádza až v 12.minúte, keď Bohemák Grznár nacentroval do 16-ky na Ibeho a žižkovský gólman Bartalský stihol vyboxovať. Dve minúty nato na opačnej strane pálil z veľkej vzdialenosti Vozábal, pokúšajúc sa prekonať vysunutého Beláňa. Rozbiehajúce sa akcie stroskotávajú na rozbitom trávniku, aktívnejších, avšak neefektívnych hostí navyše účinne zastavuje obrana Bohemky. V 32.minúte sa lopta dostala na hranicu pokutového územia Žižkova k nabiehajúcemu Dobešovi, ktorého prudká strela však letela povedľa Bartalského brány. V 36.minúte domáci zahrávali roh, po Grznárovej strele však Viktorka odvracia. Štyri minúty nato sa hosťujúci Vaculík pokúšal vyslať loptu na Straku, Beláň však jeho zámer zmaril. V závere prvého polčasu sa už nedeje nič vážne.
Prestávka sa ako obvykle ťahá, mierne prituhuje a padá tma. Alkoholom potužená skupina fanúšikov Žižkova, stojaca kúsok odo mňa, má celý čas blbé kecy, navyše po „ukoristení“ akéhosi bohemáckeho transparentu si vykoledovala „dohovor“ bezpečnostnej služby. Druhý polčas zahajujú domáci hráči, útočiaci tentoraz smerom k Domu odborov. Už v 47.minúte sa hostia ocitajú v šanci – po Vošahlíkovej chybe sa k lopte dostal Kalod, zacentroval po prevej strane na Švancaru, ktorý napokon tečoval iba do žrďky Beláňovej brány. Vzápätí sa gólmana Bohemky pokúsil ohroziť strelou z otočky Sabou. Asi najväčšia šanca prichádza v 54.minúte, keď si hosťujúci Švancara prebral krásnu prihrávku a bežal úplne sám na Beláňa. Ten ho však vychytal. Po šiestich minútach pripravili hostia pred bránkou Bohemiansu závar, z ktorého sa im ale nepodarilo skórovať. V 67.minúte vsietil gól Sabou, postranný rozhodca však nanešťastie preň signalizoval ofsajd. Žižkováci sa opäť dostávajú do tlaku, no nevytvárajú si vážnejšie príležitosti na otvorenie skóre. V 87.minúte im Beláň likviduje ďalší sľubný center. K riadnemu hraciemu času nadstavuje rozhodca 4 minúty, počas ktorých domáci dvakrát takticky striedajú, inak diváci už nemajú možnosť vidieť nič podstatné. Zápas končí bezgólovou remízou, čo vyhovuje střížskovej Bohemke, pozvoľna opúšťajúcej pásmo zostupu. Žižkovu navyše v boji o záchranu nie veľmi praje fakt, že Kladno prekvapivo zvíťazilo nad Olomoucom a zvýšilo tak svoj náskok pred zostupujúcimi na 6 bodov.
Vychladnutý po futbalovej dvojhodinovke sa zohrievam v metre cestou do Letňan, kde ma ešte čaká nedeľný nákup.

Hlasy:
Luboš Urban (tréner Bohemians): „Byl to zápas dvou poločasů. V tom prvním jsme hráli solidně, spoléhali jsme na standardní situace. Ve druhé půli Viktorka zlepšila hru, soupeř byl útočnější, podržel nás gólman. Bylo to velmi náročné utkání. V dané chvíli je pro nás bod důležitý, navíc v takto stěžejním zápase.“
Zdeněk Ščasný (tréner Žižkova): „Do dvacáté minuty hrála Bohemka dobře. Poté jsme si vytvořili brankové příležitosti, ale fotbal se hraje na góly a my jsme bohužel dva body ztratili.“

Výsledky ostatných zápasov 20.kola: FC Baník Ostrava - FK Teplice /1:0/, FC Viktoria Plzeň - 1.FK Příbram /0:0/, FC Tescoma Zlín - FC Slovan Liberec /3:3/, SK Sigma Olomouc - SK Kladno /1:3/, FK Mladá Boleslav - SK Dynamo Č.Budějovice /0:0/, FK Baumit Jablonec - SK Slavia Praha /1:2/, AC Sparta Praha - 1.FC Brno /4:0/

Týmu jsem se omluvil, řekl Švancara po dvou zahozených šancích
Praha, 15.marca 2009 - Mohl být hrdinou zápasu. Útočník Petr Švancara ale zahodil dvě obrovské šance. Kdyby jen jednu proměnil, žižkovští fotbalisté by Bohemians v derby porazili. „Měl jsem to dát. Klukům jsem se za to po zápase omluvil,“ nehledal Švancara výmluvy. Zápas skončil remízou 0:0, což je výhodnější pro Bohemians. Stále si totiž drží před Žižkovem osmibodový náskok. Obě Švancarovy akce otevřely druhý poločas. Nejdřív dostal ve 48. minutě centr z pravé strany, ale střelu mu brankář Beláň srazil na tyč. O šest minut později měl ještě větší příležitost. Běžel sám na gólmana, ale nepřekonal ho. Slovenský hrdina míč vykopl!
„Na tom rozbitém terénu jsem se rozhodl, že to zkusím dát brankáři mezi nohy,“ popisoval Švancara největší šanci zápasu. „Měl jsem to dát. Jsem tu od toho, abych dával góly. Měl bych být jedním z těch, kdo potáhnou tým za záchranou.“ Místo setrvání v první lize ale Viktorii reálně hrozí, že v příští sezoně bude hrát jen druhou nejvyšší soutěž. Na předposledním místě totiž ztrácí na čtrnácté Kladno už šest bodů. A možností, jak ztrátu dohnat, je každým kolem méně... „Ve hře je ještě třicet bodů, musíme bojovat až do konce,“ netrácí naději Švancara. „Klíčový bude zápas s Kladnem. Zároveň musíme doufat, že budou soupeři ztrácet.“ Že není na Žižkově úplně pohodová atmosféra, dokládaly po nedělním zápase zachmuřené pohledy hráčů. Švancara dokonce hned po skončení utkání pospíchal za rozhodčími, aby si vyjasnil, proč ve druhém poločase nepískli penaltu. „Podle mého to penalta byla. A když ne, tak jsem přeci měl dostat žlutou kartu za simulování,“ uvedl jednatřicetiletý střelec.
O co šlo? Ve druhém poločase si Žižkov vytvořil slušný tlak, před brankou soupeře se často objevoval v mnoha hráčích. A právě během jednoho takového útoku Švancara po souboji spadl na zem. Hráči Viktorie se hodně zlobili, ale rozhodčí Hájek nechal pokračovat ve hře. „Rozhodčí přiznali, že tam kontakt byl. Ale vysvětlili mi, že ne po každém kontaktu se penalta musí kopat,“ byl překvapený Švancara. „Já jsem přesvědčený, že to penalta byla.“ Žižkov nevyhrál už pět zápasů za sebou. Další možnost, jak stáhnout ztrátu na vysněné pozice, bude mít za týden doma s Jabloncem.

Hraje se o šest bodů
Praha, 14.marca 2009 - Dvacáté kolo Gambrinus ligy nabízí v pořadí třetí pražské jarní derby. Po bezbrankovém duelu se Slavií v něm nastoupíme proti Viktorii Žižkov v zápase, ve kterém se maže pojem domácí prostředí. Neboť zatímco na stadionu pod žižkovskou věží naše mužstvo hostuje, Viktorka je tady doma. Oba týmy ale právě na tomto trávníku získaly největší počet svých bodů. O mnoho lépe jsme na tom my, protože z deseti zápasů jsme tady šest vyhráli a jednou remizovali se ziskem devatenácti bodů. Viktoriáni ze své „půdy“ získali za tři vítězství a tři remízy jen dvanáct bodů. Jedno domácí vítězství vytěžili ale žižkovští fotbalisté právě v podzimním duelu s naším mužstvem.
Pokud jde o jarní bilance obou soupeřů, pak je bodově naprosto shodná. Viktorka doma zachránila v nastaveném čase bod za výsledek 1:1 se Zlínem a přivezla cennou bezbrankovou remízu z Ostravy. A Spartě v derby pak podlehla těsně 1:2.
Náš tým na zamrzlém hřišti na Kladně nejprve podlehl 0:1 a pak dvakrát uhrál remízu 0:0. Tu první „doma“ se Slavií a druhou rovněž cennou v Brně. Na vstřelené góly je na tom ale lépe Viktorka. Zatímco Szabo a Straka se už trefili, naše mužstvo čeká na první jarní vstřelený gól. Za 270 minut se to nikomu nepodařilo. Věřme, že si góly nechali naši hráči právě na nedělní střetnutí. Jinak ale pohled do tabulky je pro nás příjemnější. Před patnáctou Viktorií Žižkov (13 bodů) máme na dvanácté příčce osmibodový náskok. Vzhledem k podzimní porážce máme ale Viktorce co oplácet. Bohužel trenér Luboš Urban nemůže počítat s dvěma hráči základní sestavy. Marek Kincl si ještě odpykává trest za vyloučení v utkání se Slavií a Jan Novotný podle klauzule ve smlouvě nemůže nastoupit proti týmu, ze kterého odešel na hostování. Naproti tomu kvůli čtyřem žlutým kartám nemůže za Viktorku nastoupit obránce Besta.